Anayasa Mahkemesi’nden Whatsapp Kararı!

whatsapp anayasa mahkemesi

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre artık işverenler çalışanların Whatsapp yazışmalarını okuyamayacak. Hak ihlali olarak değerlendirilen bu durumdan sonra işverenler çalışanlarının Whatsapp görüşmelerini okurken iki kere düşünecek.

21/09/2022 sayılı başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, yapılan bu başvuruyu bugün değerlendirdi. Alınan bu karar, teknolojik cihazların hak ihlaline neden olabileceği artık kanıtlandı. Bu emsal kararla birlikte artık hiçbir işveren çalışanlarının Whatsapp görüşmelerini okuyamayacak. Özel sektörde faaliyet gösteren milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu karar emsal niteliğinde. Günümüzde iş içinde sıklıkla kullanılan Whatsapp artık hak ihlallerine de konu olacak.

İş Yerinde Whatsapp’a Bağlanmayın

Bilindiği üzere Whatsapp artık bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Şirket bilgisayarınızdan Whatsapp’a girdiğinizde verilerinizde kaydediliyor olabilir. Bu gibi sistem açıkları ile karşı karşıya kalmamak için kendi bilgisayarınız hariç hiçbir yerde Whatsapp’ı açmamanız tavsiye ediliyor.

Bu gibi durumlarda açık olan Whatsapp’ınızı şirket yöneticilerinizin ele geçirmesi durumunda ise hakkınızı mahkeme yoluyla arayabileceksiniz. Anayasa Mahkemesi tarafından alınan bu emsal kararı gerekçe göstererek bu gibi durumlar karşısında kendinizi koruyabilirsiniz.

Yorumlar