Son Günlerin Popüler Uygulaması BeReal Nedir ?

Yeni sosyal medya platformu BeReal, son zamanlarda özellikle gençlerin oldukça dikkatini çeken bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Aslen Fransız Alexis Barreyat tarafından 2020 yılında kurulan platform, başlarda çok fazla ilgi çekmese de 2022 yılının gelmesiyle birlikte büyük bir ivme kazanarak adını büyük sosyal medya platformlarının yanına yazdırmayı başardı. Şuan en çok indirilen sosyal medya platformları arasında Snapchat, Instagram ve Pinterest’in ardından 4. sırada yer alıyor. Peki bu kadar popüler olan BeReal uygulaması nedir ve nasıl çalışır?

BeReal Nedir?

Uygulamanın App Store’daki açıklamasına göre BeReal, fotoğraflara filtre koyma, çekilen fotoğrafların üzerinde fazla düşünme veya çeşitli ayarlarla düzenleme fırsatlarını kaldırarak insanları “gerçekte kim olduğunuzu göstermeye” teşvik eden bir sosyal medya platformudur. BeReal, kendi günlük hayatınızdan kareleri herhangi bir filtre, efekt vb. eklemeden gerçek kendinizi göstermenize olanak tanır.

BeReal Nasıl Çalışır?

BeReal, sosyal medyaların yanıltıcı etkisini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir uygulama olsa da diğer sosyal medya platformlarına göre daha yeni olduğu için uygulamaya girince kullanıcıların aklında öncelikle “BeReal nasıl kullanılır?” tarzı sorularak canlanmaktadır. İşte BeReal kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

Paylaşım Yapmak İçin İki Dakikanız Var

BeReal uygulamasını indirdiğinizde, her gün paylaşım yapmak için uygulamadan bir bildirim alacaksınız. Bu bildirime tıklayıp uygulamaya girdiğinizde bir sayaç göreceksiniz. Bu sayaç başladığında iki dakika içerisinde resminizi çekip göndermeniz gerekmektedir.

Uygulama Paylaşım Yaptığınızda Arkadaşlarınıza Bildirim Göndermektedir

Uygulamadan gelen bildirime tıklayıp resim çektiğinizde arkadaşlarınıza resim paylaştığınıza dair bir bildirim gitmektedir. Eğer uygulamanın size verdiği süre içinde paylaşım yaparsanız “___ paylaşım yaptı.”” şeklinde bildirim giderken, uygulamanın size verdiği iki dakikayı aşmanız durumunda veya gelen bildirime saatler sonra tıklayıp paylaşım yaptığınızda “___ geç paylaşım yaptı.” şeklinde bildirim gitmektedir.

Hem Arka Hem De Ön Kamera Kullanılmaktadır

Bu uygulamanın en farklı özelliklerden biri iki kameranızı da kullanmasıdır. Uygulamanın amacı gerçek kendizi göstermeniz olduğu için paylaşım yaparken hem ön hem de arka kameranızı kullanmanız gerekmektedir.

Her Gün Yalnızca 1 Resim Paylaşabiliyorsunuz

BeReal uygulamasını kullanırken günde yalnızca 1 paylaşım yapma hakkınız vardır. Bu da bağımlılığı ortadan kaldırıp sürekli paylaşım yapma hırsının önüne geçmektedir. Her gün 1 paylaşım yapma hakkınız olduğu gibi yine her gün yalnızca 1 tane gönderi silme hakkınız vardır. Yani, eğer beğenmediğiniz bir gönderi paylaşırsanız o gönderiyi yenilemek için sadece bir hakkınız olduğunu unutmayın.

Arkadaşlarınızın Paylaşımlarını Beğenmek İçin De Kendi Resminizi Çekmeniz Gerekiyor

BeReal arkadaşlarınızın neler paylaştığı görüp beğeni bırakmak isterseniz bunu yine BeReal’ın kendine has özelliğiyle yapmanız gerekmektedir. Bu özellikle beğeni, kalp veya şaşırma gibi emojileri de kendinizi çekerek veriyorsunuz. Bu nedenle eğer bir arkadaşınızın resmini beğenmeyi düşünüyorsanız beğeni pozunuzu şimdiden hazırlayabilirsiniz.

Uygulamanın Anılarınız Özelliği Sayesinde Eski Paylaşımlarınızı Görebilirsiniz

BeReal’ın anılar özelliği sayesinde uygulamanın profil kısmında son 14 güne ait paylaşımlarınızı görüp neler paylaştığınıza bir göz atabilirsiniz.

Uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar