Spotify Yeni Podcast Özelliğini Test Etmeye Başladı – Dikey Sesli Haber Kaynağı

Spotify’ın yeni podcast özelliği Twitter’da paylaşılanan bir gönderi ile, TikTok’un “Keşfet” sekmesine benzer şekilde dikey olarak 60 saniyelik sesli gönderiler sunacağı duyuruldu. Duyuruya göre hangi kliplerin gösterileceğini otomatik olarak seçebilmesi amacıyla 100.000 saatlik ses üzerinde eğitilmiş bir makine öğrenme modeli kullanılmış. Bu model sayesinde de dikey kaydırma özelliğinde Podcast’lerin hangi 60 saniyelik kısımlarının alınıp kullanıcıya gösterilecek ya da kullanıcının ilgileri nedir belirleniyor. Böylelikle dikey geçiş / kaydırma sırasında dikkat çeken bir podcast olduğunda kullanıcılar ilgili podcaste giderek hem kaydı dinlemeye devam edebilecek hem de listenize eklemeye yardımcı olacak.

Bu özellik Spotify ‘ın 2021 yılının yazında satın almış olduğu Podz firmasının teknolojisine dayandığını açıklandı. Spotify bu satın alım için 49 milyon dolar ödeme gerçekleştirmişti.

Özellik şu aralar belirli bölgelerde test edilmekte ve alınan bu bilgiler doğrultusunda en yakın zamanda resmi olarak kullanıcıya sunulacağı belirtildi.

https://twitter.com/chrismessina/status/1506779618493100032?s=20&t=tPqXnOvfR-8b6BruUKvw7A

Yorumlar