Whatsapp’dan Yeni Özellik : Tek Gösterimlik Fotoğraf/Video

Whatsapp’dan Yeni Özellik : Tek Gösterimlik Fotoğraf/Video

Günümüzün en popüler mesajlaşma platformlarından birisi olan Whatsapp, en sonunda beklenen o önemli yeniliğin güncelleme ile geleceğinin haberini duyurdu. Artık sohbet kısmında tek gösterimlik video ve fotoğraf kolay bir şekilde gönderilebilecek. Nitekim kaybolan mesaj adı altında sosyal medya platformlarında başlayan bu özelliği Whatsapp sayesinde de kullanabileceğiz. Nitekim sizin için önem arz eden fotoğraf/videolarınızın karşı tarafın cihazına kaydedilmesi bu şekilde engellenmiş olacak. Karşı tarafından sadece bir kez görmesini amaçlayan kaybolan mesaj özelliği sayesinde gizlilik ön planda olacak.

Yalnız bazı sosyal medya platformlarında olduğu gibi ekran görüntüsü alınması taktirde herhangi bir bildirim karşı tarafa iletilmeyecek. Sadece otomatik olarak galeride Whatsapp klasörüne kaydedilen medya içerikleri engellenmiş olacak. Bu yenilik sayesinde belirli ölçüde gizlilik arttırılmış olacak.

Whatsapp, bu konuda şirketlerine gönderilen geri dönüşlerin karşılıksız kalmaması adına Temmuz güncellemesi ile bu özelliği aktif edecek. Özellikle şifre, önemli bir belge veyahut da bir durumu sizi bildirmek isteyen kişinin sorun yaşamaması adına bu özellik büyük bir yardımcı olacak.

Belirtmemiz gerekirse ayrıca grup konuşmalarında karşınızda olan kişinin okundu bilgileri kapalı olsa dahi gönderdiğiniz kaybolan mesajı açıp açmadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca kaybolan mesaj özelliği, ilk etapta sadece video ve resim için geçerliliğini sürdürecek. Beta programının devam ettiği bu süreç sonunda özellik tam anlamıyla kullanıcıların karşısına çıkarılacak.

Kaybolan mesaj göndermek de oldukça kolay bir işlem sayesinde gerçekleşecek. Whatsapp klavye üzerinde gönder işaretinin yanında içinde 1 yazan düz – kesikli bir daire şeklinde bir işaret bulunacak. Bu işarete tıklamanız dahilinde karşı tarafa kaybolan mesajınızı gönderebilirsiniz.

Özellikle belirtmemiz gereken bir başka nokta bulunmakta. Bu özelliğe sahip güncellemeyi yapmayan Whatsapp kullanıcıları, sizin gönderdiğiniz kaybolan mesajlara olan erişimi süresiz bir şekilde devam edecek. Ancak bu özelliği kullanmanız için güncellemeniz gerekiyor. Bizleri oldukça şaşırtan bu durum hem Android hem de İOS tabanlı cihazlarda gerçekleşecek. İleride Whatsapp’ın bu durum hakkında yapacağı açıklama ya da güncelleme büyük bir merakla bekleniyor.

Yorumlar