6 Saatlik Dev Kesintinin Sebebi Belli Oldu!

6 Saatlik Dev Kesintinin Sebebi Belli Oldu!

Takvimler 4 Ekim’i gösterirken akşam 18:44 sularında Instagram, Whatsapp ve Facebook platformlarına iletişim bir anda kesildi. İnsanlar ilk etapta kendi cihazlarında ya da internet bağlantılarında sorun olduğunu düşünse de birkaç dakika sonrasında resmi haber sitelerinden açıklamalar gelmeye başladı ve Facebook, ürünlerinde bir sorun yaşandığını ve sorunun çözümü için çalışmaya başlandığını duyurdu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan kesintinin sebepleri merak edilmeye başlarken kesintinin ne zaman ortadan kalkacağı da tartışılmaya başlandı. Saatler 01:30’u gösterdiğinde tekrardan sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulaması Whatsapp’a erişim sağlanmaya başlandı. İnsanlar kısa sürede tekrar platformlara dönüş yapsalar da soruna ait açıklamayı merakla beklemeye başladı.

Sorun Yapılandırma Çalışmalarında!

Facebook son dönemde kişisel verilerin korunamadığı ve bilinçli bir şekilde satışa sunulduğuna dair iddialar sebebiyle mahkemeye çıktığından ilk düşünce Facebook firmasına yeni bir saldırının gerçekleştiğiydi. İnsanlar kişisel bilgilerinin çalındığını ve yüksek fiyatlarla satışa sunulacağını iddia etti. Ancak Facebook yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını belirtti.

6 Saatlik Dev Kesintinin Sebebi

Yapılan açıklamada başlayan erişim probleminin yapılandırma değişikliklerinde gerçekleşen bir sorun sebebiyle ortaya çıktığı ve kısa süre içerisinde sorunun düzeltileceği belirtildi. Sorunun 6 saat gibi uzun bir sürede çözülmesi insanların yapılandırma problemleri olduğuna inanmamasına sebep olsa da Facebook ikinci bir açıklama ile sorunun kaynağının bulunduğunu ve yapılandırma probleminin doğrulandığını söyledi. Ayrıca 15 milyar kullanıcının tüm kişisel verilerinin korunduğuna da dikkat çekildi.

Facebook Değer Kaybederken Rakipleri Büyüdü

Facebook yaşanan bu problem sonrasında çok ciddi bir kayıp da yaşadı. Facebook hisseleri çok hızlı bir düşüşe geçerken 6 saatlik süreçte markanın kaybı 5.8 milyar dolar seviyelerinde oldu. 6 saat gibi bir süre için ortaya çıkan kaybın inanılmaz düzeylerde olması hatanın ne kadar büyük etkiler yaratabildiğinin de bir kanıtı niteliğindeydi.

Facebook ya da Instagram kullanıcıları bir süre platforma ulaşamamaları sebebiyle sıkıntı yaşasalar da büyük problemler ortaya çıkmadı. Ancak insanların iletişimi konusunda çok önemli bir yere sahip olan Whatsapp kullanılamayınca en büyük rakibi olan Telegram olayın yaşandığı gün 50 milyon kişinin uygulamayı indirdiğini açıkladı.