Amazon Facebook Gruplarına Karşı Yasal İşlem Başlattı

Amazon Facebook

Amazon Facebook gruplarına karşı yasal işlem başlatma kararı aldı. Alınan bu karar ile birlikte birçok grup bu durumdan etkilenebilir.

Amazon, günümüzün en büyük e-ticaret sitelerinden birisi olarak yer alıyor. Kurulduğu dönemde oldukça küçük işlerle büyüyen ve günümüze kadar devasa bir hale gelen Amazon, günümüzde pazarda çok büyük bir paya sahip. Bu doğrultuda Amazon’da satış yapmak isteyen satıcılar da kendi pazarını kurarak ürünlerini öne çıkarmak adına bazı işlemler uygulayabiliyor. Yapılan bu işlemlerden bazıları yasal olmadığı için Amazon’un da dikkatini çekebiliyor. Bunlardan birisi de kurulan Facebook gruplarında birbirlerine destek vererek etkileşim arttıran kullanıcılar.

Amazon Facebook Gruplarına Karşı Yasal Sürece Girdi

Amazon’un mağaza algoritmasını incelediğimizde bir müşteri, bir ürünü inceleyip aldığında ve o ürüne para verdiğinde ardından değerlendirme yapabiliyor ve ürünü puanlayabiliyor. Eğer ürün yüksek puan aldıysa bu durumda daha çok ön plana çıkabiliyor. Tüketicilerin dikkat ettiği konulardan birisi incelemeler olmakta. Peki ürünler için yapılan hangi incelemeler gerçek? Hangileri sahte? Bu durum pek çok kişinin kafasını karıştırmış olabilir.

Amazon Facebook

Bazı Facebook gruplarında ürünler için sahte inceleme yapılması adına çeşitli paylaşımlara yer veriliyor. Yani bir satıcı, kendi ürününü satmak için diğer kullanıcılardan inceleme talep ediyor ve ürününün değerlendirilmesini istiyor. Bu şekilde ürün, etkileşim alarak ön safhalarda yer almaya başlıyor. Bu da sahte etkileşim ile beraber ürünün yükselmesi sebebiyle tüketicileri yanıltabiliyor. Yaşanan bu durum, müşterileri ciddi şekilde etkileyebilir. Çünkü eğer ürün çok iyi değilse ve yorumlar olumlu ise tüketici, bu durumdan zarar görüyor.

Bundan dolayı Amazon Facebook grupları arasında Amazon için sahte inceleme yapan gruplara karşı yasal bir süreç başlatma kararı aldı. Amazon, yaptığı açıklamada Facebook’ta 10.000’in üzerinde bu tür grupların bulunduğunu belirtirken aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, İspanya, Japonya ve Fransa’da bu durumun yoğun bir şekilde yapıldığı dile getiriliyor. Atılan bu adım ile beraber Amazon’da sahte yorumların etkisinin azalması bekleniyor.

Yorumlar