Facebook Çoklu Profil Sistemi Geliştiriyor

Facebook Çoklu Profil

Facebook çoklu profil sistemi sayesinde insanların birden fazla profile sahip olmasına imkan tanıyabilir. Henüz özellik test aşamasında.

Günümüzü incelediğimizde Facebook’un 3 milyar aktif kullanıcıya yakın bir kullanıcı sayısına sahip olduğu görülse de gençler daha çok Instagram’ı tercih ediyor. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Bunlardan birisi genç bir kullanıcının Facebook’taki akrabalar sebebiyle rahatlıkla ortamda dolaşamıyor oluşu. Bundan dolayı Facebook’ta gezen bir genç, farklı adda bir hesap oluşturmayı tercih ederek bu hesapta paylaşımlar yapabilir veya akrabalarını engelleyebilir. Aslına bakarsak akrabalardan çekinmemek gerekiyor fakat bazı gençler, özellikle ergenlik döneminde paylaştıkları sebebiyle çevresinden utanabilir.

Facebook Çoklu Profil Özelliğine Kavuşabilir

Sosyal medya platformları arasında bulunan Facebook, geliştirdiği yeni özellik ile birlikte hem gençlerin hem de büyüklerin birden fazla profil oluşturma ve bu profilleri kullanma özelliğini deneyebilmesini sağlamak istiyor. Henüz test aşamasında olan bu özellik ile birlikte kullanıcılar, en fazla 5 adet olmak üzere istediği kişilere istediği şekilde görünebiliyor olacak. Yani farklı profiller sayesinde bazı insanlara daha farklı görünmek mümkün hale gelecek.

Facebook Çoklu Profil

Yeni geliştirilen sisteme göre ana profil hariç toplamda 4 yeni profil oluşturulabiliyor olacak. Kullanıcılar yeni profil oluşturmakla kalmayıp bu profiller üzerinden paylaşımlar da yaparak o profili takip eden kullanıcılarla etkileşim kurabilecek. Bu şekilde detaylı bir sisteme sahip olacağı görülen yeni özellik hakkında Meta, bazı önemli açıklamalarda bulunarak konu hakkında bir değerlendirme yaptı.

Facebook çoklu profil sistemi ile beraber Meta şirketinin amacı, Facebook’un tekrar daha aktif bir yer haline dönmesi. Özellikle genç neslin uzaklaştığı bu platforma tekrardan genç nesli katmak isteyen Meta şirketi, yapılan bu çalışma ile beraber gençlerin rahatlıkla paylaşım yapmalarını sağlamak istiyor. Yani şirketin amaçlarından birisi paylaşım miktarının artışa geçmesi. Bu da Facebook’un daha aktif bir yer haline dönüşmesinde etkili olacak bir adım. Yeni özelliğin ne zaman geleceği henüz belli değil fakat yakın zamanda hayata geçebilir.

Yorumlar