Facebook Feed Özelliğini Devreye Aldı

Facebook Feed

Dünyanın en popüler platformları arasında bizleri karşılayan Facebook feed özelliğini duyurdu. Peki bu özellik ile birlikte neler değişiyor olacak?

Facebook, şu anda 3 milyar civarında aktif kullanıcı sayısına sahip bir web sitesi. Botlarla beraber daha büyük bir kullanıcı sayısına sahip olan sosyal ağ, yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye çalışıyor. Facebook için yapılan güncellemelerden birisi de feed formatı ile ilgili oldu. Yeni format ile beraber kullanıcılar, daha özel bir akış ile karşılaşıyor olacak. Peki bu akışın amacı ne? Diğer akıştan ne farkı olacak? Bu gibi aklınızda kalan soruları haberimizde sizlere cevaplamak istiyoruz.

Facebook Feed Sisteminden Bahsetti

Feed, sözcük anlamıyla besleme anlamına geliyor. Aslına bakarsak Facebook’un her kullanıcı için ayrı ayrı düzenlediği ana sayfa akışı da bir feed formatı örneği olarak sunulabilir fakat yeni sistem ile arada bir fark bulunuyor. Buna birazdan değiniyor olacağız. Facebook, ana sayfada kullanıcılara pek çok içerik gösteriyor. Bu gönderiler seçilirken kullanıcının ilgisini çekmesi için algoritma, buna göre bir çalışma gerçekleştiriyor. Eğer yüzlerce veya binlerce arkadaşınız bulunuyor ise bazı arkadaşlarınızın gönderilerini ana sayfada görmek sizin için zor olabilir. Yani bazı gönderileri kaçırabilirsiniz. Her ne kadar Facebook, etkileşime göre bazı kişilerin gönderilerini öne çıkarıyor olsa da takip edilenlerin sayısı fazla ise ana sayfada gezmek uzun sürebilir.

Facebook Feed

Firma, bu konuda bir çözüm üreterek Facebook feed sistemini devreye aldı. Artık Facebook’ta beslemeler sekmesi yer alacak. Kullanıcı, eğer bu sekme ile ilk defa karşılaşıyor ise sekme üzerinde bir bilgi mesajı bulunacak. Bu sayede sekme keşfedilebiliyor olacak. Yeni özellik ile birlikte takip edilen arkadaş, sayfa ve grup sayısı fazla ise bu sistemde daha düzenli bir takip yapılabilecek. Beslemelerde tüm içerikler, favoriler, arkadaşlar, gruplar ve sayfaların olduğu ayrı sekmeler mevcut. Bununla beraber kullanıcılar, favoriler sekmesine istediği sayfa ve arkadaşları buraya ekleyebiliyor. Kısacası bu sistem, daha düzenli bir akış isteyenler için sağlanıyor.

Yorumlar