Facebook Grup Sistemi Tasarımını Güncelledi

Facebook grup

Facebook grup tasarımı güncellemesi yaptı. Yeni güncelleme, bazı kullanıcılar için Discord tasarımına benzetildi. Peki siz yeni tasarımı nasıl buldunuz?

Facebook, 2004 yılından beri yayın hayatına devam eden bir sosyal ağ. Oyun oynama desteği, oda kurma sistemi, Messenger ile sohbet etme ve sayfa oluşturma gibi pek çok özelliğe sahip olan Facebook, insanların ortak bir amaç için bir araya gelmesi adına grup sistemini de bünyesinde barındırıyor. Bu konuda elinden gelen çabayı gösteren firma, grup sistemiyle ilgili yeni bir güncelleme adımı uyguladı. Yeni yapılan güncelleme, bazı kişiler tarafından Discord tasarımına benzetildi.

Facebook Grup Tasarımı Yenilendi

Facebook, grupların tasarımında önemli değişikliklere gitti. Yapılan yeni değişiklikler ile beraber artık gruplar daha modern bir görünümde yer alıyor. Hatta grup sisteminin bazı kısımları Discord’daki dizayna benzetiliyor. Facebook’un grup sisteminde dikkat çeken detaylardan birisi grupların bulunduğu sol kısım oldu. Facebook üyeleri, sol kısımdan Facebook gruplarına ulaşabiliyor. Yukarıdan aşağıya doğru sıralanan gruplar arasından geçiş yapılabilen bu alan, Discord’un sunucularının sıralandığı sol taraftaki alana benzetiliyor.

Facebook grup

Facebook grup tasarımı ile ilgili dikkat çeken bir diğer detay grup görüşmesi oldu. Grup görüşmesi, gruptaki üyelerin birbirleriyle iletişime geçmesini sağlayan bir sistem. Gruptaki insanlar görüşme sırasında kamera açıp kapatabilir, mikrofon açıp kapatabilir, kamerayı döndürebilir veya görüşmeye farklı kişileri davet edebilir. Grup görüşmesi kısmının da Discord’un görüşme ekranı tasarımına oldukça benzemesi de insanların ilgisini çekiyor.

Mobil uygulama üzerinde yapılan bu güncelleme ile birlikte bir gruba girildiğinde ciddi bir değişiklik ile karşılaşılmıyor. Bunun yanı sıra grup seçenekleri incelendiğinde üst kısımda grup ismi bulunurken altında grup açıklaması dikkat çekiyor. Bir alt kısımda ise pek çok seçenek bizleri karşılıyor. Bunlar arasında topluluk ana sayfası, etkinlikler, şu anda çalan, VIP sohbet ve sorunlar gibi alanlar mevcut. Facebook ile Discord arasındaki bu benzerliğin yanı sıra ekip, bu konuda kaliteli bir tasarım çalışması yapmış durumda.

Yorumlar