Facebook NFT Testlerine Başladı

Facebook NFT

Facebook NFT ile ilgili önemli bir adım atarak testler uygulamaya başladı. Yeni sistem ile beraber gelecekte kullanıcılar, NFT satışı yapabilir.

Günümüzün en popüler sosyal ağlarından birisi olan Facebook, son dönemlerde yükselişe geçen Metaverse kavramı ve NFT ile ilgileniyor. 2004 yılında kurulduğunda arkadaşlık platformu olarak yayın hayatına başlayan Facebook, artık pek çok şeyi mümkün kılan büyük bir mecra. Facebook ile beraber oyun oynanabiliyor, grup kurulabiliyor, sayfa yönetilebiliyor veya alışveriş dahi yapılabiliyor. Daha pek çok özelliğe sahip olan Facebook, NFT konusunda da gelecekte insanlara olanaklar sunacak gibi duruyor. Zaten firmanın yakın zamanda attığı Metaverse adımı ve çatı şirketinin Meta olması da bunlara bir örnek.

Facebook NFT

Facebook NFT Testleri Devam Ediyor

Metaverse, geçtiğimiz yılın sonuna doğru Meta şirketi tarafından tekrardan yükselişe geçen bir kavram oldu. Bu kavram ile beraber NFT terimi de ortaya çıktı. NFT, bildiğiniz üzere benzersiz dijital içeriklere verilen bir isim. Yani o içeriğin orijinali NFT olarak kabul edilirken kopyaları NFT sayılmıyor. Bu olayı gerçek dünyada bir tablonun orijinali gibi düşünebilirsiniz. Bundan dolayı değeri yüksek olur. Yıl sonuna doğru büyük bir yükseliş yaşayan NFT olayı, son aylarda düşüşe geçse de yine de bu alanda büyük bir çalışma gerçekleştiriliyor. Facebook için de bununla ilgili bir adım atıldı. Atılan adım ile beraber kullanıcılar, NFT oluşturabiliyor olacak.

Henüz test aşamasında olan Facebook NFT sistemine göre Facebook üyeleri, benzersiz içeriklerini dijital koleksiyon adı altında sergileyebilecek. Dijital koleksiyonlara ulaşmak için profile girilmeli ve üst kısımdaki sekmeler arasından “Dijital Koleksiyon” kısmı seçilmeli. Bu şekilde kullanıcının yayınladığı NFT içeriklerine ulaşılabilir olacak. Bu içerikler aynı zamanda yayınlandığında ana sayfada da görülebiliyor olacak. Satış konusunda bir bilgiye yer verilmese de görsellerden anlaşıldığı üzere NFT nesnelerinin henüz satış için değil, sergilemek için yer aldığı görülüyor. Tabii firma, gelecekte satış amaçlı bir sistem de getirebilir.

Yorumlar