Meta Yasal İşlem Başlattı

Meta Yasal İşlem

Meta yasal işlem başlatma kararı aldı. Alınan bu karar klon uygulamalara karşı açılan bir konu oldu. Peki bu kararın alınmasını etkileyen süreç nasıl işledi?

Meta, kullanıcı gizliliğine önem gösteren bir şirket. Bu doğrultuda yaptığı çalışmalarla çeşitli güncellemelere imza atan firma, kullanıcılar için zaman zaman çeşitli güvenlik ve gizlilik özelliklerine değiniyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi çeşitli platformların sahibi olan Meta, her ne kadar gizliliğe önem gösterse de veri madenciliği denen bir gerçek var. Bu gerçek, kullanıcıların verilerinin toplanmasına ve kötü amaçlı bir şekilde kullanılabilmesine yarayabiliyor. Veri madenciliği ile ilgili Meta, iki farklı şirkete dava açtı. Başlatılan yasal işlemlerin detayları haberimizde.

Klon Uygulamalara Karşı Meta Yasal Sürece Girdi

Veri madenciliği ile beraber kullanıcı bilgileri, gönderiler ve hesabın takip ettiği diğer kullanıcıların verileri hızlı bir şekilde toplanabilir. Botlarla yapılan bu işlem, kötü amaçlı da kullanılabileceği için tehlikeli olabiliyor. Meta, aldığı bir karar ile iki farklı şirket için yasal sürece başvurdu. Bu şirketlerden birisi verileri müşteriler için toplarken diğeri klon site ortaya koydu.

Meta Yasal İşlem

İlk davada bir milyondan fazla müşterisi olan Çinli bir şirketin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kuruluşu hakkında bilgi verildi. Meta, yaptığı açıklamada bu şirketin müşteriler için veri madenciliği hizmeti sunduğunu dile getirdi. Buna göre bir müşteri, bot kiralayarak Google, Amazon, eBay, LinkedIn ve Facebook gibi pek çok siteden veri kazımı yapabiliyor. Şirketin aldığı veriler arasında kullanıcının e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi ve Instagram takipçileri gibi çeşitli bilgiler bulunuyor. Buna ek olarak gönderi başına beğeni ve yorum sayısı gibi bilgiler de toplanıyor.

Meta yasal işlem sürecinde bir diğer şirketle de uğraştı. Buna göre diğer şirket, klon site kurarak kullanıcı verilerini bu şekilde sergiledi. 350.000’in üzerinde Instagram kullanıcısının verilerini toplayan bu şirket, verileri otomatik olarak toplayıp klon siteye aktardı. Meta, bu verilerin izinsiz bir şekilde toplanması dolayısıyla şirkete dava açmış oldu.

Yorumlar