Kaspersky Çocukların Sosyal Medya Trendlerini Araştırdı

çocuklarda sosyal medya kullanımı

Rusya merkezli bir bilgisayar ve internet güvenliği firması olan Kaspersky 2021 yılına ait önemli bir araştırma başlattı. Her geçen çocukların sosyal medya kullanımının arttığı bu günlerde çocukların en fazla nelere ilgi duyduğunu araştıran firma oldukça farklı sonuçları takipçileri ile paylaştı.

Çocukların yeni dönemde ilgi alanlarının ve ihtiyaçlarının nasıl bir değişime uğradığını analiz etmek isteyen firma, Kaspersky Safe Kid uygulamasını kullanan kullanıcılar arasında bir analiz yaptı. Yapılan analiz tamamen gönüllü kullanıcılar arasında gerçekleştirilirken çocuklarda sosyal medya kullanımı konusunda son derece etkileyici sonuçlar paylaşıldı.

Farklı Ülkeler ve Farklı Platformlar Analiz Edildi

Kaspersky tarafından yapılan analizlerde yalnızca belirli bir ülkedeki çocukların sosyal medya kullanımı analiz edilmedi. Çok sayıda ülke üzerinde gerçekleştirilen analizler yapılırken ülkeler arasında ciddi farkların ortaya çıktığı görüldü.

Yapılan analizlerde farklı ülkelerin kullanılmasının yanı sıra farklı platformlar da araştırıldı. Çocukların en çok hangi Android uygulamalarını indirdikleri ya da hangi web sitelerini gezdikleri araştırıldı. Sosyal medya platformlarını kullanış şekilleri de bu süreçte analiz edildi.

çocuklarda sosyal medya kullanımı

Zirvede Youtube Var

Firmanın analizinin Türkiye ayağında da farklı sonuçlar elde edildi. Android cihazları kullanan çocukların en çok Youtube uygulamasını kullandığı ortaya çıktı. Çocukların büyük bir kısmı zamanını Youtube üzerinden videolar izleyerek geçiriyor. Whatsapp ise Youtube’dan sonra ikinci popüler uygulama olarak göze çarpıyor. Üçüncü sırada ise Tiktok uygulaması bulunmakta.

Bilgisayar Oyunlarına Ait Videolar Çok İzleniyor

Çocuklar için bilgisayar oyunları çok büyük bir önem taşımakta. Düzenli olarak oyun oynayan çocuklar daha iyi bir şekilde oynayabilmek ve en iyi oyuncuları izlemek adına Youtube üzerinden oyuncuların videolarını izliyorlar. Çocuklarda sosyal medya kullanımı konusunda yapılan bu analizde oyunlara gösterilen ilginin çok yüksek olduğunu tekrar kanıtlanır. Firma yapılan aramalarda en popüler oyunun Minecraft olduğunu belirtiyor. İkinci sırada ise Brawl Start Roblox var.

Müzik Videoları Popülerliğinin Sürdürüyor

Analizlere göre çocuklar müzik videolarına da büyük ilgi göstermekte. Çocuklarda sosyal medya kullanımı sırasında Youtube üzerinden yapılan 5 aramanın 1 tanesi müzik videoları konusunda oluyor. Ariana Grande ve Lil Nas X bu konuda zirvenin sahibi olan sanatçılar oldu.

Yorumlar