Meta Dil Çevirisi Yapay Zekası Geliştirdi

Meta Dil Çevirisi Yapay Zekası Geliştirdi

Facebook ve Instagram gibi platformları bünyesinde barındıran Meta dil çevirisi konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olan Facebook’un sahibi Meta, aslına bakarsak eski ismiyle Facebook şirketi olarak biliniyordu. 2021 yılının sonuna doğru yeni ismine kavuşan şirket, özellikle Metaverse ile ilgili yaptığı tanıtımlarla öne çıkmıştı. Bu durum Metaverse coinlerin ciddi anlamda değer kazanmasına yol açmıştı. Metaverse kavramının yaygınlaşmasıyla beraber NFT konusu da ön planda yer aldı. Şirket, şimdi de dil çevirisi yapan bir yapay zeka üzerinde duruyor.

Meta Dil Çevirisi Konusuna Önem Gösteriyor

Geleceğin teknolojisi olması beklenen Metaverse ile beraber tüm dünya insanları bir araya gelebiliyor olacak. Teknoloji geliştikçe insanlar da birbirlerine daha kolay bir şekilde yaklaşabiliyor. Uzaktaki bir insan, uzaktaki bir arkadaşına internet üzerinden hemen bağlanabiliyor. Metaverse ile beraber gerçekçi bir şekilde iletişim kurmak mümkün olurken buradaki en büyük engellerden birisi yabancılarla konuşmak oluyor. Örneğin anadili Türkçe olan bir kişi, anadili İngilizce olan bir kişiyle konuşmakta zorlanabilir. Meta, bu konuda bir adım atarak insanların istediği dili konuşarak anlaşabilmesini sağlamaya çalışıyor. Firma, bu konuda yaptığı bir lansmanda detaylardan söz ederek bu sistemin işleyişinden biraz bahsetmiş oldu.

Meta dil çevirisi

WhatsApp ve Messenger gibi uygulamaları bünyesinde barındıran Meta dil çevirisi konusunda önemli bir adım atmaya çalışıyor. 200 dil üzerinde yapılan çalışmayla beraber bir yapay zekadan bahseden Meta, insanların istediği dili konuşarak birbirleriyle anlaşabilmesi gerektiğini ifade ediyor. Örneğin Türkçe ile İngilizce konuşan iki kişiyi Metaverse evreninde veya gerçek dünyada düşünelim. Bu iki kişi birbirleriyle iletişim kurarken kendi dilini konuşacak ve yapay zeka sayesinde konuşma anlık olarak çevrilip karşı tarafa iletilecek.

Bu sisteme ek olarak Meta’nın geliştirmeyi planladığı sistem ile beraber dikkat çeken bir diğer özellik bir gözlük sayesinde kitapta yazan yabancı yazıları anadile çevirmek oldu. Anlık olarak çeviri yapan bu sistem sayesinde her şeyi okumak ve küresel bir dile sahip olmak mümkün olacak. Buna ek olarak video izlerken de bu sistemden faydalanılabilir.