Sosyal Medya Platformlarının Bant Genişliği Kısıtlandı

btk kısıtlama

Dün öğlen saatlerinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yaşanan bombalı saldırıdan sonra bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için bazı kısıtlamalar uygulandı. Uygulanan bu kısıtlamalardan biri de sosyal medya hesaplarına yönelik oldu. Sosyal medya platformlarının bant genişliği kısıtlandı. Böylelikle kullanıcılar uzunca bir süre hiçbir sosyal medya platformunu kullanamadı.

Gerçekleşen bu terör eyleminden sonra bombalı saldırıyla ilgili yayın yasağı getirildi. Yayın yasağından sonra da BTK tarafından sosyal medya platformlarına yönelik kısıtlama uygulandı. 8 saat süren bu kısıtlamanın ardından tüm sosyal medya platformlarına giriş yapılabiliyor. Ancak olayın üzerinden bir gün geçmesine rağmen hala bazı kullanıcıların birçok sosyal medya platformuna ulaşamadıkları biliniyor.

Neden Sosyal Medya Platformlarına Giriş Yapılmıyor?

Elde edilen bilgilere göre BTK, tüm sosyal medya platformlarının bant genişliğini kısıtladı. Başta Twitter olmak üzere birçok platformda, yaşanan terör saldırısıyla ilgili basın etiğine uymayan görüntüler servis edildi. Toplumsal huzurun bozulmaması adına böyle bir karar alan BTK, gün içerisinde tüm kısıtlanan bant genişliklerini tekrar eski haline getirdi.

Yorumlar