Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram nedir

Mesajlaşma dendiğinde akla gelen ilk uygulama hiç kuşkusuz Whatsapp. Uygulamanın son dönemde gizlilik sözleşmesi konusunda bazı ayrıcalıklar istemesi ardından 4 Ekim tarihinde yaşanan kesinti sebebiyle kullanılamaması herkesi farklı arayışların içerisine itmiş durumda.

Whatsapp ile sorunlar yaşamaya başlayan kişiler soluğu Telegram uygulamasında alıyor. Bir anda etrafındaki herkesin Telegram kullanmaya başlaması ile birlikte insanların aklındaki tek soru Telegram nedir sorusu.

Telegram Nedir?

Kısa sürede bu kadar popüler olan bir uygulamanın merak edilmesi ve araştırılması son derece doğal. Her ne kadar birçok kişi uygulamadan yeni haberdar olsa da Telegram hız ve güvenlik odaklı olan, yıllar önce kullanılmaya başlanmış bir mesajlaşma uygulaması. Tamamen ücretsiz olarak sunulan uygulama oldukça basit bir kullanıma sahip. Whatsapp uygulamasına göre de belli başlı avantajlar sunuyor.

Telegram Uygulamasının Avantajları Neler?

Telegram uygulamasının çok sayıda insan tarafından kullanılmaya başlaması Telegram nedir sorusu kadar avantajları nelerdir sorusuna da akıllara getirmekte. Uygulama Whatsapp tarafından sunulan imkânların tamamını kullanıcılarına sunarken bunun yanında bazı harika ek özellikler de sunuyor.

Whatsapp ile Telegram uygulamasının arasındaki farkların ilk sırasında Telegram uygulamasının bulut tabanlı olması gelmekte. Tamamen bulut tabanlı olarak üretilen uygulamaya hangi cihazdan girerseniz girin mesajlara direkt olarak ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında aynı anda çok sayıda cihazdan uygulamayı kullanmanız mümkün.

Telegram nedir

Whatsapp daha önce veri gizliliği konusunda istediği izin sebebiyle oldukça eleştirildi. Özellikle mesajların farklı alıcılara satılacağı dedikodusu dolanmaya başladı. Telegram bu konuda dünyada zirvede yer alan mesajlaşma uygulaması olarak gösterilebilir. Uygulama kuruluş aşamasının sonrasında dünyadaki tüm hackerları göreve davet etmiş ve kişiden kişiye şifrelenmiş mesajlara herhangi bir şekilde ulaşan hackerlara para ödülü vereceğini söylemişti. Hiçbir hacker uygulamadaki şifrelemeyi kırmayı başaramazken uygulama dünya çapında kendisini kanıtlamıştı.

Telefon Numaranızı Vermeniz Şart Değil!

Whatsapp kullanıcıları yeni bir kişi ile mesajlaşmak istediklerinde o kişiye telefon numarasını vermek zorunda oluyor. Bazı durumlarda tek bir bilgilendirme mesajı ya da dosya transferi için telefon numaraları verilmekte. Ancak Telegram uygulamasında böyle bir durum söz konusu değil. Uygulamada kullanıcı adları üzerinden ekleme ve mesajlaşma durumu mümkün olmakta.

Siz de Whatsapp uygulamasında yaşanan sorunlardan sıkıldıysanız ve Telegram nedir sorusunun cevabını tatmin edici bir şekilde aldıysanız artık dünyanın en çok indirilen 10 uygulamasından bir tanesi olan Telegram uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar