2022’de Instagram Algoritması Nasıl Değişti? Paylaşım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Instagram 2010 yılının Ekim ayında fotoğraf paylaşma platformu olarak piyasaya çıktı. Bugün sosyal medya denince ilk akla gelen platformlardan biri haline gelen Instagram 2022 yılında farklı bir algoritma kullanmayı hedefliyor. Yani sürekli güncellenen ve değişen algoritma bu yıl köklü bir değişikliğe gidiyor. İçerik üretirken ya da ürün satarken bu değişime ayak uydurmak ve paylaşım stratejilerini buna göre belirlemek gerekiyor.

Tiktok ile olan rekabeti arttırmak için 2022 yılından itibaren Instagram, video paylaşım platformu olarak yoluna devam edecek.

Adam Mosseri’nin (Instagramın günümüzdeki başkanı ve eski Facebook başkanı) yaptığı açıklamayla birlikte Instagramın artık fotoğraf tabanlı değil video tabanlı bir sosyal medya platformuna dönüştüğünü öğrendik. Yani Instagram bu yıldan itibaren Reels ve video tabanlı içeriklere daha fazla önem verecek. Bu sırada içeriklerin kalitesi, içeriklere aldığını tepkiler ve etkileşim oranları da önemlerini korumaya devam edecek. Fakat algoritma değişiklikleri nedeniyle içerik erişimlerinde düşüşler yaşanabilir.

Instagram’da Videolu İçerikler Daha Fazla Etkileşim Alacak

Bu güncellemelerin ardından içerik üreticilerin dikkat etmesi gereken yeni birşey var. İçerik üreticileri ya da işletmeler, yayınladığı görselleri artık 1 saniyelik de olsa video olarak paylaşması durumunda akışta daha fazla etkileşim ve erişim alacaklar.

Devam eden süreçte ise Reels ve videolu içeriklerden gelir elde edilmeye başlanması söz konusu.

Bu konu hakkındaki görüşleriniz, bizim için değerli. Aşağıda bulunan yorum kısmından fikirlerinizi belirtebilir, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar