Canlı Instagram Yayını Nasıl ve Nereden Yapılır? Canlı Instagram Yayını Yapmanın Kolay Yolu Var Mı?

Instagram; akıllı telefonlarda kullanılan video ve fotoğraf paylaşım uygulaması olarak 2010 yılında insanlığın hizmetine sunulmuştur.  İlk olarak İOS tabanlı akıllı telefonların kullanıcılarının kullanımına sunulan uygulama, 2012 yılına gelindiğinde android tabanlı akıllı telefon kullanıcıları için Google Play Store’da yer almaya başlamıştır. 11 yıldır kullanılan ve Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip uygulama, en popüler sosyal medya platformudur. 

Instagram uygulaması kullanıcılara birçok farklı özellik sunmaktadır. Bu özelliklerden canlı yayın özelliği; son zamanlarda oldukça popüler olan bir özelliktir.  Bu özellik sayesinde canlı yayın yapabilir ve arkadaşlarınızı ve takipçilerinizi bu yayınlara dahil edebilirsiniz.

Instagram’da canlı yayın açabilmek için;

  • Uygulamayı almak için öncelikle cihazınızı  güncelleyin.
  • Instagram uygulamasını AppStore, Google Play Store, Windows Phone Store uygulamalarından indirip, kendinize bir hesap oluşturun.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra öncelikle hikâye paylaşımı ekranını açın.
  • Ekranı açtıktan sonra sol üst köşede yer alan kamera ikonuna tıklayın.
  • Açılan ekranın sağ alt köşesinde çeşitli seçenekler karşınıza çıkacaktır. (Burada normal, boomeran, canlı gibi seçenekler yer alıyor.)
  • Canlı yayın açmak için “Canlı” yazısının üzerini tıklayın.
  • Karşınıza çıkan canlı video başlat yazısını seçtiğinizde yayını başlatmış olacaksınız. 

Canlı Instagram Yayını Nasıl Yapılır?


Instagram uygulaması üzerinden canlı yayın yapmak isteyen kullanıcılar, cihazlarına indirdikleri uygulamadan, hesaplarını açıp canlı yayın adımlarını izleyerek yayına başlayabilirler. Tabi ki bu canlı yayın esnasında ınstagram tarafından belirlenmiş canlı yayın kurallarına uyulması gerekmektedir. Instagram tarafından belirlenen kurallara uymadığınız tespit edilmesi halinde hesabınızın kapatılması söz konusu olacaktır. Canlı yayın yaparken, yaptığınız canlı yayının içeriği ile kısa bir bilgi vermelisiniz. Takipçileriniz ve arkadaşlarınızın canlı yayın esnasında karşılarında sizi görmeleri de sıkılmalarını önleyecektir. Canlı yayın esnasında kıyafetlerinize, tavırlarınıza, cümlelerinize, konuşmalarınızın içeriğine dikkat etmeniz, doğal davranmanız yayınınıza olan ilgiyi arttıracaktır. Ayrıca canlı yayınlarda videoların kalitesi, ortam aydınlatması, ses kalitesi, kullanacağınız cihazların düzgün çalışmasıcanlı yayınlar esnasında önemli teknik etkenler olarak karşımıza çıkacaktır.

Yorumlar