Instagram Masaüstünden Canlı Yayın Mümkün Oluyor

Instagram Masaüstünden Canlı Yayın

Bazı kullanıcılar Instagram masaüstünden canlı yayın yapmak isteyebilir. Artık bu durum mümkün hale geldi. İşte yeni güncellemeden detaylar.

Instagram, hem mobil hem de masaüstünde elinden gelenin en iyi performansı sunmak adına çeşitli çalışmalar yapan bir platform. Uygulama, her ne kadar mobil cihaza yönelik güncellemelere ağırlık veriyor olsa da web üzerinden giren kullanıcılar için de çeşitli güncellemeler yapılıyor olmakta. Yakın zamanda masaüstünü kullanarak webden gönderi paylaşımını mümkün kılan Instagram, şimdi de masaüstü üzerinden canlı yayını mümkün hale getirme çalışması yaptı. Peki yeni özellik ne zaman geliyor ve nasıl kullanılabilecek?

Instagram Masaüstünden Canlı Yayın Gerçeğe Dönüşüyor

Instagram’da canlı yayın yapmak için mobil üzerinden canlı yayın başlatmak gerekiyor. Bunun için kamera kısmına gelip yayın başlatma seçeneği seçiliyor. Sonrasında ise kullanıcı, istediği şeyi çekerek konuşabiliyor veya farklı aktiviteler yapabiliyor. Bu şekilde canlı yayın yapan bir kişi, hem para kazanabiliyor hem de izleyicileri eğlendirebiliyor. Bazı Instagram kullanıcıları, mobil platforma ek olarak masaüstünde de canlı yayın olanağının olmasını istiyordu. Yeni gelen güncelleme ile birlikte artık bu mümkün hale gelmiş oldu. Peki YouTube ve Twitch gibi platformlara rakip olan yeni güncelleme nasıl kullanılıyor?

Instagram Masaüstünden Canlı Yayın

Instagram, “Instagram Live Producer” adında tanıttığı yeni özellik sayesinde Instagram’ın web sürümünden yayın yapmayı imkanlı hale getirdi. Bu yeni özellik sayesinde masaüstü bilgisayar üzerinden artık yayın yapılabilecek. İnsanlar için sunulan bu özellik ile ilgili şunu dile getirebiliriz ki bu özellik ile beraber harici kamera ve mikrofon desteği de sağlanıyor. Yani kullanıcılar, isterse farklı aygıtları da yayın üzerinde kullanabilir hale gelecek. Tek olay bu da değil. Instagram masaüstünden canlı yayın üzerinde üyeler için sunulan özelliklerden bir diğeri de yayına başlangıç ve bitiş klibi ekleme özelliği oldu.

Bu özelliklere ek olarak yeni sistem ile beraber kullanıcılar 720p 30 FPS yayın ve 256 Kbps ses kalitesine de kadar ulaşabiliyor olacak. Instagram üzerinden yayın yaparken OBS Studio gibi uygulamalar kullanılabiliyor. Bu da önemli bir yenilik.

Yorumlar