Instagram, Seçilebilir Tam Ekran Akış Beslemesini Test Ediyor

Instagram, Seçilebilir Tam Ekran Akış Beslemesini Test Ediyor

Instagram’ın son zamanlardaki artan sıkıntılarına daha fazla kullanıcı kontrolleri sağlamak çözüm olabilir mi?

Instagram’ın bir parçası halen TikTok’u reddetme arayışının bir sonucu olan Tam Ekran Ana Akış (Full-Screen Main Feed) testlerine başladı. Bu özellik, Hikayeleri ve Reelsleri TikTok benzeri tek parça halinde sunmaktaydı.

Ancak görünüşe göre bu özellik tam olarak sevilmedi. Instagram’ın başı Adam Mosseri testlerini tamamladıklarını ancak yakın bir zamanda duyurulmayacağını belirttiğinde bu duruumu üstü kapalı ima etmişti.

Ancak bunu zorunlu hale getirmek yerine ya isteğe bağlı bir şekilde sunulsaydı? Yani isteyen TikTok Style görünümde isteyen de varsayılan Instagram görünümü ile kullansaydı. Son durumda elde edilen verilere göre tam olarak bu gerçekleşmekte ve kullanıcılara seçim özgürlüğü verilmekte.

Bunu da uygulama araştırmacısı Radu Oncescu‘un paylaşımından net olarak görebilmekteyiz.

Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Instagram logosundan erişebilen menüye Takip Edilenler ve Favoriler seçeneklerinin altında yeni kullanılabilir bir seçenek eklenmiş. Bu sayede istediğiniz zaman modunuzu değiştirebilirsiniz.

Kiminiz nefret etmiş olabilirsiniz, kiminiz beğenmiş olabilirsiniz; ancak sonuç olarak kontrol sizde olacak. Bu bizlere Instagram’ın değişebilir gösterim formatları üzerine odaklandığını ve bunun sonucu olarak da Instagram deneyiminiz daha fazla tolereye sahip olmakta ve kullanıcı deneyiminizi artırmaktadır.

Esasen, Instagram herkes için daha etkileyici olması amacıyla, kullanıcı deneyimlerinden daha fazla öğrenen bir algoritma oluşturmak istiyor. Aynı zamanda da Mosseri şunu kabullenmekte, bir şekilde video içerikler zamanla geleneksel içerikleri domine edecek. Bunu da şu sözlerle ifade etmekte:

“Bizler fotoğrafları desteklemeye devam edeceğiz, bu bizim mirasımızın bir parçası. Fotoğrafları seviyorum, bir çoğunuzun da sevdiğini biliyorum. Şunu söylemeliyim ki, dürüst olmalıyım, Instagram git gide video olacak. Bunu görüyor olsak da değiştiremeyiz. Eğer Instagram’da insanlar ne paylaşıyor diye bakarsanız, git gide video olduğunu göreceksiniz.

Bu oldukça mantıklı geliyor, yeni genç neslin paylaştıklarına baktığınızda daha çok video içerikler üzerine paylaşımlar yaptığını görürsünüz.