Instagram Tasarımı Güncelleniyor

Instagram Tasarımı

Instagram tasarımı yeni bir arayüze kavuşuyor. Henüz test aşamasında olan arayüz için şimdiden bazı detaylar ortaya çıktı.

Sosyal medya devleri arasında yer alan Instagram, uzun süredir benzer bir arayüz kullanıyordu. Zaman zaman arayüzde küçük değişiklikler yapan firma, ciddi bir değişikliğe gitmemişti. Yeni arayüz güncellemesi ile beraber Instagram uygulamasındaki tasarımın daha farklı olacağı açıklanıyor. Henüz test edilen bu tasarım hakkında ortaya çıkan pek çok detay mevcut.

Instagram Tasarımı Yeni Haliyle Kullanıcıları Karşılayacak

Instagram’da videoların artık büyük bir önemi bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre Instagram uygulamasına giren kullanıcıların yaklaşık %20’sinin videolarla zaman geçirdiği söyleniyor. Bilindiği üzere Instagram uygulaması için Reels ve IGTV gibi pek çok video sistemi yer alıyor. Kullanıcıların da etkili bir şekilde kullandığı video özelliği, yeni tasarımda daha çok ön plana çıkıyor.

Instagram Tasarımı

Instagram platformu için geliştirilen tasarımda dikkat çeken kısımlardan birisi ana sayfada hikayeler kısmının kaybolması oldu. Normal şartlarda üst tarafta bulunan hikayeler kısmı yeni arayüzde görülmüyor. Pek çok kişi hikayeler sekmesinin nereye gittiğini merak ediyor. Henüz arayüz resmîleşmediği için hikayeler özelliğinin sonradan ekleneceğini düşünenler de bulunuyor. Buna ek olarak bazıları yukarı kaydırıldığında hikayeler sekmesine ulaşılacağını belirtiyor. Bazı uzmanların yaptığı açıklamaya göre hikayeler için ayrı bir ekran olacak. Bu ekranda hikayeler daha detaylı gözükecek.

Sosyal medya Instagram tasarımı ile beraber kullanıcıları ile buluşuyor. Instagram’ın yeni arayüzü incelendiğinde dikkat çeken detaylardan birisi videoların ekrana tam olarak sığması oldu. Normalde videolar ana sayfa üzerinde ekranın tamamını kaplamıyordu. Yeni tasarımda ana sayfada gezen bir kullanıcı videoları daha geniş izleyebiliyor hale gelecek. Bunun yanı sıra kullanıcıların merak ettiği bir diğer detay tam ekran videoların yanı sıra görsellerin veya diğer içeriklerin nasıl görüneceği. Bu konuda henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Instagram kullanıcıları alt ve üst kısımdaki menülerin durumu hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışabilir. Şirket, üst ve alt kısımda yer alan menüler ile ilgili bir değişiklik yapmamış gibi dursa da henüz arayüz test aşamasında, gelecekte farklı bir şekle bürünebilir.

Yorumlar