Instagram Video Sistemi Kaldırılıyor

Instagram Video Sistemi

Instagram video sistemi kaldırılıyor, yerine farklı bir sisteme geçiliyor. Ekip, bu konuda yapmış olduğu açıklamada detaylara değindi.

Instagram, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olmakta. Özellikle gençler arasında oldukça popüler olan bu ağ, zaman zaman yaptığı güncellemeler ile gündeme oturuyor. Sosyal ağ platformu Instagram, medya paylaşımı için kullanılan bir yer. Bununla birlikte platformda video, fotoğraf ve resim yayınlanabiliyor. Instagram kullanıcıları, artık video izlerken farklı bir sistem ile karşılaşıyor olacak.

Instagram Video Sistemi Yerine Farklı Sistem Geliyor

Instagram, aldığı karar ile beraber video düzenini değiştirme adımı atıyor. Bu karara göre artık IGTV ve 60 saniyeden kısa videolar için sunulan özellik kaldırılacak. Bilindiği üzere platformda farklı video çeşitleri mevcut. Bunlardan birisi olarak Reels sisteminden bahsedebiliriz. Bu sistem ile birlikte Instagram kullanıcıları, kısa video paylaşabiliyor. Bir diğer sistem 60 saniyeden kısa videolar yayınlamak. Son olarak bizleri 60 saniyeden uzun videolar yayınlamayı mümkün kılan IGTV özelliği karşılıyor.

Instagram Video Sistemi

Meta ekibinde yer alan bir personel, Instagram video sistemi ile ilgili radikal bir değişikliğin yapılacağına dair açıklamalarda bulundu. Alınan yeni karara göre artık videolar tek bir türde bulunacak. Diğer video tarzları ise kaldırılacak. Diğer video türlerinin kaldırılıp yerine getirileceği sistem ise Reels olarak bizleri karşılıyor. Yani artık her türlü video Reels özelliği ile birlikte görünüyor olacak. Özetle IGTV gibi sistemler kaldırılıyor, Reels görünümüne geçiliyor.

Bu kararın alınmasındaki en önemli nedenlerden birisinin video deneyimini daha iyi hale getirip herkesin kullanabileceği sistemde tasarlamak olduğu ifade ediliyor. Buna rağmen bazı kullanıcıların bu olaya karşı tepkilerini dile koyduğu gözükmekte. Şimdilik test aşamasında olan bu özellik için bazı kullanıcıların test programına katılması için bildirim dahi gönderiliyor. Yeni sistem her ne kadar sade olsa da bazıları, bu sistem ile beraber uzun videoların bu platformda nasıl yer alacağı veya yatay videoların nasıl bir görünümde olacağını merak ediyor. Ayrıca merak edilen bir diğer konu video durdurma ve oynatma özelliğinin olup olmayacağı.

Yorumlar