Instagram Yaş Doğrulama Konusunda Yeni Adımlar Atıyor

Instagram yaş doğrulama

Instagram, sunduğu pek çok özellik ile ön plana çıkan bir şirket. Kendini geliştiren Instagram yaş doğrulama konusunda da önemli geliştirmeler yapıyor.

Instagram, son zamanlarda geliştirmiş olduğu çeşitli yenilikler ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarmış bir firma. Bu alanda yeni adımlar atmaya devam eden ekip, şimdi de yaş doğrulaması konusunda yeni kararlar alıyor. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olacak yeniliğin sonrasında dünyaya yayılması bekleniyor. Peki yeni gelecek olan yaş doğrulaması özellikleri neler? Gelin hep beraber inceleyelim.

Instagram Yaş Doğrulama Sistemi Güncelleniyor

Instagram, 13 yaş ve üzeri kitleye hitap eden bir platform. Bundan dolayı 13 yaş altı kullanıcıların platforma üye olması yasak. Bu doğrultuda şu anda 13 yaş altı bir kullanıcının Instagram’a katılması olayında eğer bir kişi şikayet ederse veya Instagram ekibi, bu konunun farkına varırsa hemen işlem uyguluyor. Kısacası Instagram’a 13 yaş ve üzeri her birey katılabiliyor.

Instagram yaş doğrulama

Artık yaş doğrulama konusunda iki yeni uygulama hayata giriyor. Instagram, yaptığı açıklamada bu uygulamalardan birisinin video selfie ile yaş doğrulama olduğunu belirtti. Yani bir kullanıcı eğer şüpheli ise video selfie çekerek Instagram’a bu içeriği gönderecek. Sonrasında yapay zeka ile birlikte kişinin yaşı tahmin edilecek. Bu şekilde hesabın 13 yaş ve üzeri bir bireye ait olup olmadığı anlaşılabiliyor olacak. Tabii her birey kendi yaşında gibi görünmediği için bazı hatalar oluşabilir.

Instagram yaş doğrulama ile ilgili yapılabilecek bir diğer şey kanıtçı ile yaş onaylama olacak. Bir hesap için 18 yaşın üzerinde üç kullanıcı seçilecek. Bu kullanıcılar hesabı inceleyip kişinin 18 yaşın üzerinde olup olmadığını ifade edecek. Bu şekilde hesap ya yasaklanacak ya da kalacak.

Instagram’da belirtmiş olduğumuz bu yolların dışında bir de kimlik doğrulama yöntemi bulunuyor. Bu yöntem ile birlikte bu iki adım ile uğraşmadan kimlik gönderilerek de yaş doğrulaması yapılabiliyor. Instagram, kimlik verilerinin 30 gün boyunca depolandığını açıklıyor.

Yorumlar