Instagram’a Yeni Mesajlaşma Özellikleri Geldi

2010 yılında hayata geçen ve günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri haline gelen Instagram, Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındığından beri sürekli yeni özelliklerle kullanıcılarına yeni deneyimler sunuyor. Yapılan son güncellemeyle birlikte Instagram yeni mesajlaşma özelliklerini duyurdu.

Son zamanlarda hikayeleri beğenme, kronolojik sıralama ve hikayelere sesli yanıt verme gibi özellikleri yayına alan Instagram bu sefer de mesajlaşma bölümüne yeni özellikler getirdi. (İlgili özellikler için bağlantılara tıklayabilirsiniz) Bunlar arasında, grup sohbetlerine şarkı ön izlemeleri gönderme, gelen mesajlara ana sayfadan yani akıştan ayrılmadan, bildirim üzerinden cevap verme gibi özellikler var.

Instagram kullanıcılarının, uygulama deneyimlerini iyileştirmek adına yapılan bu çalışmalardan en çok öne çıkan özellik ise; kullanıcıların akıştan ayrılmadan yani mesaj ekranına geçmeden gelen mesajları yanıtlayabilecek olmaları. Bunun için gelen bildirim yukarıdan kaydırarak mesaj yanıtlanabilecek.

Grup mesajlarında şarkı ön izlemelerine ve anket eklenmesinin mümkün olması da yapılan açıklamalar arasında. Apple ve Amazon müzik servislerinin müzik ön izlemelerinin 30 saniye olduğu, Spotify için de destek gelmesi de söz konusu.

Bir diğer önemli özellik ise kullanıcılar artık ‘@silent’ komutuyla; ülkemizde ise ‘@sessiz’ komutuyla mesaj gönderildiğinde karşı tarafa bildirim gitmeden mesaj gönderilebilecek.

Son olarak da ana akışta görünen gönderilerin altında bulunan ‘paylaş’ butonuna eklenen özellik ise kullanıcılara bir kolaylık daha sağlıyor. Artık paylaş butonuna basılı tutarak gönderiyi istediğiniz kişiye mesaj olarak göndermek mümkün olacak.

Yorumlar