İnstagram’da Kendi Filtrenizi Oluşturun

İnstagram Filtreleri Nasıl Oluşturulur?

İnstagram sosyal medya platformu günümüzde en çok ve yaygın bir şekilde kullanılan programdır. Bu uygulamada yaratıcılığınızı ön plana çıkaracağınız filtreler yapmak için çeşitli sayıda programlar bulunur. Bu programdan biri ise Spark Ar Stüdyo ’dur. İlk olarak bu programda çalışma sağlamak için deneme ve yanılma ile ilk adımları atmanın çok olumlu sonuçlar oluşturduğunu söylemek gerekir. Bu durumda belirtilen adımları takip ederek deneme yapmanız mümkündür.

İnstagram Filtresi Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak bilgisayarınıza Spark Ar Studio programını indirerek işe başlayın bu program hem Mac hem de Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda çalışan ücretsiz bir programdır.

Spark Ar Studio’yu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Deneme de bulunmak için” Samples” menüsünden “face distortion” filtresini belirleyebilirsiniz. Filtre uygulamasını gerçekleştirdikten sonra “File” menüsünden “Save” yazısını tıklatıp bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Dilediğiniz şekilde bu dosya üzerinde farklı değişiklikler yapmanız mümkündür. Aynı örnek üzerinden gidip “Scene” menüsünde bulunan “FaveMesh Distortion” dosyasını belirleyerek filtreyi programa tekrardan geri getirebilirsiniz.

Sonrasında pencerenin sağ tarafında açılan “Deformation” seçeneğini tıklayıp kullanmak istediğiniz kaydırıcıları belirleyebilirsiniz. Bu sayede nasıl distortion oluşturmak istediğinizi ayarlamış olursunuz. Bunun yanı sıra eş zamanlı bir halde yapmış olduğunuz filtre efektinin nasıl göründüğünü anlamak isterseniz Webcam’ınızden faydalanabilirsiniz. Web Cam’ınız bulunmuyorsa standart yüz proto tiplerinin bulunduğu seçeneği kullanabilirsiniz. Eğer ki varsa da “Real Tike Simulation” yazısının yanında yer alan kamera simgesine tıklamanız gerekir.

Filtre İnstagram’a Nasıl Yüklenir?

Filtre dosyasını Spark Ar Studio’dan dışa aktarmanız gerekir. Ondan sonrasında ise İnstagram’a yükleyip paylaşım yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise; Web tarayıcınızdan instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ayrı bir sayfadan facebook hesabınıza giriş yapıp, facebook Sparkhub dashboard’a erişim yapın.

Sayfanızın sol alt köşesinde bulunan “efekti yayınla” simgesine tıklayın. Açılan sayfadan filtrenizi yayınlamak istediğiniz platformu belirleyin, filtrenize isim verdikten sonra ileri tuşuna basıp ilerleyin. Sonrasında Spark Ar Studio’ da dışa aktarım yaptığınız filtre dosyasını burada bulunan yükleme yerine bırakın. Sözleşmeyi onayladıktan sonra yükle seçeneğine tıklayın. Bu adımların sonrasında tasarlamış olduğunuz filtre, instagram ‘da paylaşıma hazır bir halde Sparkhub portföyünüze eklenmiş olur.

Yorumlar