Rusya’da Engellenen Instagram Yerine Rossgram Geldi!

Pazartesi gelen bir haberle Instagram Rusya’da engellenmişti. Bu sebepten dolayı da Rus geliştiriciler Instagram’ın kopyası olan Rossgram’ı geliştirdiler.

Rossgram, 28 Martta bloggerlara, yatırıcımlara ve sponsorlara açılacak , son kullanıcılara ise Nisan da açılacak. IOS ve Android uygulama mağazalarından da erişilebilir olacak olan uygulama; içerik satmak için ödeme yöntemlerine, fonlama araçlarına ve daha fazla özelliğe de sahip olacağı belirtildi.

Proje, Instagram’ın Rusya da engellenmesinden çok kısa bir süre sonra duyuruldu ve daha önce Ukrayna savaşında Rus askerlerine gerçekleşecek şiddet çağrılarına izin vereceğini belirten Instagram ın ana çatı firması Meta için de “aşırıya kaçan” bir grup olarak anılması istenildi.

Tabi ki böyle bir adım atılması süpriz olmadı. Rusya da oldukça popüler olan bir uygulama olan Instagram diğer tüm sosyal platformalardan daha fazla indirme / kullanma istatistiğine sahip. Ayrıca Rusya nın olası durumlara karşı kendi hamlelerini yapmayı planlıyor olması da bu duruma bir örnek.

Duruma daha geniş bir açıdan bakarsak, Rusya diğer benzer aldığı aksiyonlarla beraber kendi ekosistemini (splinternet) kurmayı amaçlamaktadır. Bu aldığı aksiyonlar savaş öncesinde de vardı ve savaş ile birlikte bu sürecin daha da hızlandığını söyleyebiliriz.

Daha önce de benzer şekilde, başka ülkelerin kendi ekosistemlerini kurma çalışmalarını görmüştük. Örneğin Çin in Facebook yerine kendi yerel sosyal ağ platformlarını kullanması, Google arama motoru yerine yerel arama motoru Baidu i kullanması veya The Economist ile New York Times gibi sitelere erişimlerin yasak olması gibi.

Ülkemizde de benzer çalışmalar başlamış kamu güvenliği ve ticari iletişim ağ altyapısını yerli kaynaklar kullanılarak oluşturulması hedeflenmişti.

Dolayısıyla bu ve benzer durumları ilerleyen dönemlerde sıkça görmeye başlayacağız diyebiliriz.

Yorumlar