TikTok ve Instagram Gençler Arasında Haber Aracı Olarak Kullanılıyor

TikTok ve Instagram Gençler Arasında Haber Aracı Olarak Kullanılıyor

TikTok ve Instagram gençler arasında yoğun bir şekilde tercih ediliyor olsa da aynı zamanda haber kaynağı olarak da kullanılan bir uygulama.

Günümüzde pek çok sosyal medya uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar arasında Instagram ve TikTok uygulaması popülerliği ile ön plana çıkıyor olsa da şunu belirtmek gerekiyor ki gençler arasında Google ve Facebook gibi platformların kullanımında ciddi bir azalma meydana geldiği söyleniyor. Hatta bununla ilgili Google’ın yaptığı bir açıklama dahi bulunuyor. Son raporlara göre Instagram ve TikTok’un gençler arasında nasıl bir yayılım izlediği ortaya çıktı.

TikTok ve Instagram Gençlerin Haber Aracı Oldu

Geçtiğimiz günlerde Google, yaptığı açıklamada kullanıcıların özellikle de gençlerin TikTok, Instagram veya bu gibi yazılımlardan faydalanarak bir mekan aradığını veya haberleri bu şekilde öğrendiğini ifade etti. Örneğin mekan aramasının Instagram’da veya TikTok’ta yapılması ve buradaki kullanıcıların değerlendirmelerinin alınması Google Maps uygulamasını etkileyen bir durum. Google’ın yaptığı açıklamayı Birleşik Krallık’ta yapılan bir rapor doğrular nitelikte. Rapora göre gençler bu iki uygulamayı kullanarak gündemi takip ediyor.

TikTok ve Instagram

Birleşik Krallık’ta yer alan bir şirket, 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan bir rapor hazırladı. Bu rapora göre 12 ile 15 yaş arasındaki genç kitle, haber kaynağı olarak YouTube, TikTok ve Instagram ağından faydalanıyor. Yani gündemi bu şekilde takip ederken olayları bu uygulamalar üzerinden öğreniyor. YouTube’da haber videoları izlemek veya farklı kullanıcıların çektiği olayları takip etmek örnek olarak verilebilir. Raporda dikkat çeken bir diğer detay gençlerin %29’unun Instagram kullandığı, %28’inin ise YouTube ve TikTok’a ağırlık verdiği. Bu durum, gelecek yıllarda bu konuda ciddi bir adım atmazlar ise Google ve Facebook gibi sosyal ağları etkileyebilir.

Bu durumun Google ve Facebook gibi platformları etkilemesinin nedeni yeni nesillerin yaşı ilerledikçe bu nesillerin daha baskın olması ve Instagram, TikTok ve YouTube gibi ağların daha çok ön plana çıkması olarak açıklanabilir. Bundan dolayı Google’ın veya bu gibi bazı platformların önlem almaları gerekiyor.