Başakşehir’de Avrupalı Gençler İçin Sosyal Medya Eğitimi

sosyal medya eğitimi

Erasmus+ Programı kapsamında ülkemize sürekli olarak Avrupa’dan değişim öğrencileri geliyor. Bir dönemlik eğitimlerini burada tamamlayan Avrupalı öğrenciler sonrasında ülkelerine geri dönüyorlar. Başakşehir Belediyesi verilen eğitime katkı sunmak adına önemli bir adım atarak Erasmus+ Programı kapsamındaki gençlere teknoloji ve sosyal medya eğitimi verdi.

Programın amacı olarak dijitalleşen dünyanın en iyi şekilde analiz edilmesi ve kullanılması gösterildi. Gerçekleştirilen eğitime Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da katıldı. Program Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bilgievi’nde gerçekleştirildi. Social Media İnner Light Embodiment Erasmus projesine 7 ülkeden tam 37 farklı öğrenci katıldı.

Verilen eğitimlerde gazeteci Erem Şentürk de hazır bulundu. Ülkemizde kurum ve kuruluşlar tarafından seçilen sosyal medya konusunda tecrübelerini aktaran Şentürk birçok farklı soruya da içtenlikle cevap vererek öğrencileri bilgilendirdi.

Sosyal Medya Eğitimi ile Medya Okuryazarlığı Konusunda Bilgiler Verildi

Uzun yıllardır gazetecilik mesleğini icra eden Erem Şentürk ilk konu başlığı olarak eğitimde sosyal medyanın olumsuz etkilerini belirledi. Eğitim her aşamasına etki etmeye başlayan sosyal medyanın eğitime nasıl dahil edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

sosyal medya eğitimi

Şentürk tarafından verilen sosyal medya eğitimi kapsamında ikinci konu sosyal medyanın günlük hayatta daha verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı oldu. Birçok kişinin bilinçsiz bir şekilde kullandığı ve herhangi bir fayda alamadı sosyal medya platformlarının daha etkili nasıl kullanılacağı açıklandı.

Üçüncü konu başlığı ise siber güvenlik oldu. Hem sosyal medya platformlarının kendisine hem de platformlarda açılmış olan profillere gerçekleştirilen siber saldırılardan ve bu saldırıların etkilerinden bahsedildi. Kullanıcıların bu saldırılara nasıl hazırlıklı olacağı anlatıldı.

Son konu başlıkları ise iletişim ve hafıza oldu. Gazetecilikte önemli yer tutan bu iki kavram üzerine konuşan Şentürk sonrasında programını tamamlayarak öğrencilerin yanından ayrıldı.

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da programda hazır bulunan kişiler arasındaydı. Programda mikrofon başına geçen başkan Kartoğlu Başakşehir’in Avrupalı gençlere en iyi şekilde tanıtılması için konuşma yaptı. İlçede tamamen gençlere yönelik yapılan çalışmalardan bahsedildi.

Fransa, Avusturya, İspanya, Litvanya ve Yunanistan gibi ülkelerden İstanbul’a gelen gençlere verilen sosyal medya eğitimi 10 gün kadar devam edecek.

Yorumlar