Meta Görsel Yapay Zeka Geliştiriyor

Meta Görsel Yapay Zeka

Meta görsel yapay zeka konusunda önemli bir adım atıyor. Atılan bu adım ile birlikte platform, bu sektöre destek vermiş oldu.

Meta şirketi, geçtiğimiz yıldan bu yana bu isimle faaliyetlerine devam ediyor. Daha önce Facebook adıyla bizlerin karşısına çıkan Meta, bu süreçten sonra metaverse ve yapay zeka teknolojilerine ağırlık vermeye başlamıştı. Şimdi de görsel bir çalışmaya ağırlık veren firma, yazıyı görsel bir şekilde yorumlayan yapay zeka geliştirdiğini duyurdu. Peki bu sistem ne işe yarayacak? Meta, neden böyle bir adım atıyor? Gelin detayları haberimizde paylaşalım.

Meta Görsel Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor

Bildiğiniz üzere uzun süredir Dall-E isminde bir yapay zeka uygulaması geliştiriliyor. Bu uygulama, kullanıcıların yazı yazarak çeşitli görseller oluşturmasına imkan tanıyor. Bir görselden birden fazla varyasyon ortaya konuyor. Bu şekilde insanlar, hayalindekini hızlı bir şekilde üretebiliyor. Şunu ifade edelim ki henüz gelişen bir teknoloji olduğu için ve arka planda devasa bir veri işlendiği için test edenler, işleme sürecinin bazen birkaç saniye bazen birkaç dakika olduğunu ifade ediyor. Tabii ki Dall-E, yoğunluk olmaması için şu anda herkese açık değil.

Meta Görsel Yapay Zeka

Meta görsel yapay zeka konusunda Dall-E benzeri bir sistem duyurdu. Duyurulan bu sistem henüz geliştirme aşamasında olduğu için halka açık değil fakat yapılan çalışmalar umut verici. Buna göre firma, yazı girişi ve çizim girişi sunuyor. Çizim, kullanıcının nasıl bir şey beklediğini belirtmesi için yer alıyor. Yani nesnelerin tam olarak nerede olacağı bu şekilde ifade edilebiliyor. Çıkış kısmı ise yazı ve çizim yorumlanarak ortaya konan bir görsel. Meta, buna benzer uygulamalarda çizim kısmı olmaması sebebiyle kullanıcıların tam olarak istediği şeye ulaşamadığını düşünüyor ve bundan dolayı böyle bir sistem geliştiriyor.

En çok merak edilen sorular arasında bu yazılımın ne işe yarayacağı yer alıyor. Bu uygulama, pek çok amaçla kullanılabilir. Örneğin çizgi roman tasarlarken, görsel hikaye anlatırken veya eğlence amaçlı güzel içerikler çıkarılabilir. Bu durum, kişinin hayal dünyasına bağlı.

Yorumlar