Sedat Peker’in Sosyal Medya Hesaplarına Erişim Engeli

Çektiği videolar ile gündem olan kısa sürede milyonlarca takipçiye ulaşan, hakkında yakalama kararı olan Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarına erişim engeli geldiği duyuruldu. Haberin ardından sosyal medya platformlarında gündem oldu.

Siber haklar aktivisti olan Prof. Dr. Yaman Akdeniz‘in duyurduğu bu habere göre engellemenin sebebi ise “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması”.

Yaman Akdeniz‘in diğer açıklamaları ise şöyle;

“Sedat Peker’in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı.

Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar “https” protokolünü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye’de Twitter, YouTube ve Instagram’ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar “dize geldi”. Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor.”

Engelleme kararı henüz sosyal medya platformları tarafından uygulanmadı.

Yorumlar