Afganistan’da Taliban Karşıtı Kişiler Sosyal Medya Hesaplarını Kapatıyor

hesap silme

Afganistan 15 Ağustos tarihinde çok büyük bir değişim yaşadı ve Taliban ülkenin başına geldi. Amerika’nın bölgede çekileceğini açıklaması ile operasyonlarına hız veren Taliban birçok şehri kısa sürede ele geçirirken 15 Ağustos tarihinde ülke yönetimini ele geçirdiğini açıkladı.

Taliban tarafından yapılan bu açıklama Taliban karşıtı kişiler için çok büyük bir sorun anlamına geliyordu. Muhalif kişileri öldürmeye başlayan Taliban üyeleri bütün yurtta korku salmaya başladı. Sosyal medya hesapları da ortaya çıkan bu olumsuz durumda önemli bir rol oynuyor.

Taliban üyeleri ülkedeki insanların sosyal medya hesaplarını incelerken bu hesaplardan yapılan paylaşımlara göre hareket ediyor. Eğer sosyal medya üzerinden Taliban karşıtı paylaşımlar yapılıyorsa bu kişiler cezalandırılıyor.

Cezanın genellikle ölüm olması insanların hesap silme işlemlerine biran önce başlamasına sebep oldu. Geçmiş yıllardaki paylaşımlarının fark edilmemesi ya da kayıtlar sayesinde görülememesi için hesaplarını silmeye başlayan muhalifler bu konuda tüm dünyadan yardım istiyor.

hesap silme

Facebook Afganistan’a Özel Bir Güncelleme Getirdi!

Facebook Afganistan’da yaşayan kullanıcılarının zor durumda kalmaması ve hesap silme yapmaması için özel bir güncelleme getirdi. Getirilen güncelleme ile birlikte profiller kilitlenebiliyor. Hem Facebook hem de Instagram için getirilen bu özelikle sayesinde kilitlenen profillerin içerikleri görülemiyor. İçeriklere erişimi reddeden kullanıcıların profilleri tamamen gizli hale geliyor.

Her ne kadar Facebook tarafından böyle bir güncelleme gelse de sosyal medya kullanıcıları hesap silmeyi tercih etmekte. Herhangi bir güncelleme anında profillere erişilmesi ve bu durumda tüm muhalif paylaşımların görülmesi kullanıcılar için büyük cezalar anlamına geliyor.

Affa Kimse İnanmıyor!

Taliban yaptığı açıklamada daha önceki dönemlerde Taliban karşıtı olan ve Taliban’ın ilerleyememesi adına çalışmalar gerçekleştiren herkesin affedildiğini açıklamıştı. Kimsenin ülke dışına çıkmaması gerektiğini belirten Taliban üyeleri barış içerisinde ülkede yaşamın devam edeceğini belirtti.

Kısa süre içerisinde hesap silme işlemlerini gerçekleştiren sosyal medya kullanıcıları ise bu af açıklamasına güvenmiyor. Başkent Kabil’de her geçen gün muhalif kişilerin öldürüldüğüne dair açıklamalar yapılırken sosyal medya kullanıcıları farklı ülkelerden yardım talep ediyor.

Yorumlar