Emniyetten Sosyal Medya Kullanıcılarına Uyarı

Emniyetten Sosyal Medya Kullanıcılarına Uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından başlatılmış olan SİBERAY programı sosyal medya kullanıcılarına rehberlik etmeye devam ediyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımının birçok olumsuzluğu ortaya çıkarmış olması özel bir oluşumun ortaya çıkmasını mecbur kılmış ve SİBERAY programı oluşturulmuştu.

Sosyal medya platformlarında SİBERAY programı için özel profiller oluşturulurken bu resmi hesaplar üzerinden çeşitli zamanlarda açıklamalar yapılıyor. Twitter’da yer alan resmi SİBERAY profilinden sosyal medya bağımlılığı hakkında yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada tüm dünyada büyük bir sorun haline gelen bağımlılığın önlenmesi amacıyla atılması gereken adımlar sıralandı.

Sosyal Medya Bağımlığının Sebepleri Açıklandı

SİBERAY tarafından yapılan açıklamanın ilk kısmında sosyal medya bağımlılığı hakkında bilgiler yer alıyor. Sosyal medya bağımlılığının sürekli olarak çevrimiçi olma isteği ve olunmadığı durumlarda insanların kendilerini huzursuz hissetmesi tanımı yapılırken bunun sebepleri de açıklandı.

Sosyal medya bağımlılığının ilk sorunu olarak iletişim problemleri gösterildi. İnsanların birbirleri ile doğru bir şekilde iletişim kuramaması iletişimin sosyal medya platformlarına aktarılmasına sebep oluyor. Bu da bağımlılığı tetiklemekte.

sosyal medya bağımlılığı

Twitter üzerinden yapılan paylaşıma göre bağımlılığın diğer sebebi ise yalnızlık ve asosyal bir yapı. İnsanların düşüncelerini paylaşabileceği ve sohbet edebileceği insanların olmaması sosyal medyada ihtiyaçlarını karşılamasına sebep oluyor.

Sebeplerin açıklanmasının ardından sosyal medya bağımlılığının özellikle çocuklarda olmak üzere genç nesilde büyük olumsuzluklar ortaya çıkardığı açıklandı.

Bağımlılığı Bitirmek İçin 3 Farklı Öneri

Sosyal medya bağımlılığının neden ortaya çıktığının açıklandığı paylaşımın ikinci kısmında bu sorunu yaşayan kişilerin sorundan kurtulmak adına alabileceği önlemler yer alıyor.

İnsanlarda sosyal medya bağımlılığı söz konusu ise ilk atılması gereken adım belirli bir süre ara vermek. Sosyal medya detoksu olarak da isimlendirilen işlem bağımlılıktan kurtulmada oldukça etkili oluyor.

Açıklamada ikinci bir seçeneğin yeni hobiler edinmek olduğuna yer verildi. Yeni hobiler edinen kişilerin sosyal medyaya daha az zaman ayırmaya başlaması bağımlılığın ortadan kalkması anlamına geliyor.

Son olarak sosyal medya bağımlılığının yaşanması durumunda profesyonellerden destek alınması ve biran önce doğru bir yaşam tarzına dönülmesi gerektiği belirtiliyor.