Google Hangouts Kapatılıyor, Veriler Taşınacak

Google Hangouts

Google Hangouts, şirket tarafından alınan karar ile kapatılıyor. Google, alınan bu karar ile birlikte şimdi neler olacağını da açıklamış oldu.

Hangouts, geçmişte sıklıkla kullanılan fakat sonrasında popülerliğini düşüren bir uygulama olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Google, bu uygulama için zamanında önemli yatırımlara yer vermişti. Artık WhatsApp, Telegram veya Messenger gibi yazılımların daha sık tercih edilmesi sebebiyle Hangouts yazılımının da sonu geliyor. Google ekibi, yaptığı açıklamada uygulamanın ne zaman kaldırılacağını açıklarken buna ek olarak yapılacak aksiyonlardan da bahsetmiş oldu.

Google Hangouts Yerine Farklı Uygulama Kullanılacak

Google ekibi, aldığı karar ile beraber Hangouts isimli uygulamanın sonunun geldiğini ifade ediyor. Mobil uygulama Hangouts’un 2022 yılının Kasım ayında yayın hayatına son vereceğini ifade eden şirket, aslına bakarsak 2020 yılında bu konuda bir bilgi paylaşmıştı. Artık Hangouts uygulamasını kullanan mobil kullanıcılar, bu konuda bildirim almaya başlayacak. Eğer kullanıcı, web üzerinden Hangouts kullanıyor ise bu konuda herhangi bir bildirim ile karşılaşmayacak ve bir süre daha bu uygulamadan faydalanabilecek.

Google Hangouts

Google Hangouts isimli mobil yazılımın fişi çekilirken buna ek olarak firma, kullanıcıların Gmail uygulamasında bulunan Sohbet uygulamasını kullanmasını istiyor. Hangouts verileri, Sohbet uygulamasına aktarılacak ve bu şekilde kullanıcılar, geçmiş mesajlarına buradan ulaşabiliyor hale gelecek. Bununla birlikte şu bilgiyi de sizlere belirtelim ki mesajların yeni alana aktarılması için izin verilmesi gerekiyor. Bu şekilde otomatik aktarım devreye giriyor. Uygulamadan tamamen ayrılmak isteyen kişiler kendi verilerini yedeklemek için bir şansa sahip. Hangouts kullanıcıları, Hangouts uygulamasındaki verileri yedekleyip kendi cihazına depolayabiliyor.

Google’ın yeni sistemi dışında insanların merak ettiği bir konu bulunuyor: Google, neden böyle bir karara yanaştı? Bu konuda da sizlere bilgi vermek gerekiyor. Google’ın neden böyle bir karara gittiği hakkında kesin bir şey diyemesek de bunun nedenlerinden birisinin popülerlik olduğunu tahmin ediyoruz. Uygulama, WhatsApp ve Telegram gibi yazılımların arasında çok az kullanıldığı için firma da bu uygulamanın sonunu getirerek sadeleştirmeye gitmiş durumda.

Yorumlar