Hollanda’da Sosyal Medya Yasağı

Hollanda’da Sosyal Medya Yasağı

Sosyal medya platformları kullanıcılar için önemli bir gelir kapısına dönüşürken yüksek seviyede gelir elde etmek kullanıcılar birçok farklı yol deniyorlar. Hollanda son dönemde Instagram üzerinden influencer olarak çalışıp para kazanan hesapları incelediğinde bunlarda çocuk işçiliği ve sömürüsü olduğunu fark etti. Bunun son derece önemli bir konu olduğunu belirten yetkililer yeni cezaların yolda olduğunu açıkladı.

Bildirim Hattı Oluşturularak İşe Başlanacak

BBC Türkçe’nin Lahey muhabiri olan Yusuf Özkan’ın haberine göre çocukların sosyal medyada korunması amacıyla ilk olarak atılacak olan adımlardan bir tanesi bildirim hattı oluşturulması. Hükümet sosyal medya yasağı kapsamında çeşitli cezalar verecek ve ceza verilecek hesapların belirlenmesi aşamasında kullanıcıların yardımını istiyor.

Hollanda halkının tüm profillerinin günlük paylaşımlarının takibi mümkün değil. Yapılabilecek olan tek hamle böyle bir durum ile karşılaşıldığında bildirim hattının aranması ve bu şekilde devletin bildirilmesi. Çeşitli sosyal medya yasaklarının geleceği platformda işlemlerin gerekliliği ya da nasıl bir yol izlenmesi gerektiği pedagoglar, ebeveynler ve diğer ilgili kurumlar ile tartışılacak.

Sosyal Medya Yasağı

İlk Olarak Devlet Bakanı Açıkladı

Hollanda’da Sosyal İşler ve İstihdamdan sorumlu olan bakan Dennis Wiersma, Hollanda televizyonunda yayınlanan “Kassa” isimli programa katıldı. Takip edilen bir tüketici programına katılan bakan, internet tanıtımlarında çocuk işçiliğinin ve sömürüsünün çok fazla yapıldığına dikkat çekti. Bakana göre Youtube üzerinden yayınlanan videolarda ya da Instagram üzerinden yapılan ürün tanıtımlarında çocuklar tanıtımların bir parçası haline geliyor. Bu da gizli çocuk işçiliği ve sömürüsü anlamı taşımakta.

Hollanda Hali Hazırda Katı Kurallara Sahip

Hollanda çocukların televizyonda yayınlanan reklamlar ve programlarda yer alması konusunda katı kurallara sahip bir ülke. Özellikle bu kurallar henüz 13 yaşına gelmemiş olan çocukları kapsıyor. Çocukların ticari alanlarda yer alabilmesi için Sosyal İşler ve Çalışma Müfettişliği ile iletişime geçilmesi ve özel izinlerin alınması gerekli. Kısaca gelecek olan sosyal medya yasağı çocukların kullanılması adına ilk yasaklar değil.

Bugüne kadar getirilmiş olan kurallar yalnızca televizyonlar ile sınırlı değil. Sosyal medya platformları da gelen yasakların kapsamı içerisinde. Ancak sosyal medyanın incelenmesi ve hatalı paylaşımların tespiti zor olduğundan sosyal medya yasağı doğru bir şekilde uygulanamıyor. Ancak son yapılan değişiklikler ile birlikte internet daha kullanılabilir bir hale gelebilir.