İnternet Medyası Düzenleme İle Karşı Karşıya

internet düzenlemesi

İnternet siteleri birçok farklı amaç için kullanılabilirken haber almak da bunlardan en önemlisi. Özellikle Twitter gibi sosyal medya platformları insanların haberler için ilk başvurduğu alanlar oluyor. Buna ek olarak internet haber siteleri ve sosyal medyada haber profilleri bulunmakta. İnsanların çok büyük bir kısmı güncel haberleri buralardan öğreniyorlar.

Sosyal medyada insanlara oldukça kolay ulaşılabilmesi ve çıkan haberlerin çok kısa bir süre içerisinde yayılması haber siteleri ve profilleri için büyük bir avantaj. Ancak yalan haberler yayan kaynaklar da bundan ciddi biçimde yararlanıyor. Ekim ayının sonunca meclise gelmesi beklenen çalışma ise yalan haberler ortaya çıkarak adresleri hedef almakta. İnternet düzenlemesi ile birlikte yalan haberlerin olabildiğince ortadan kalkması hedefleniyor.

Kurul Tarafından Kararlar Alındı

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış tarafından hazırlanıp sunulan habere göre internet düzenlemesi konusunda belirli kararların alınabilmesi adına bir kurul ortaya çıkarıldı. Kurulun içerisinde Ulaştırma ve Adalet Bakanlıkları, RTÜK yetkilileri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve AK Partili kurmaylar yer alıyor. Kurul yapılan toplantıdan sonra belli başlı kararları almayı başarmış.

internet düzenlemesi

Alınan Üç Kararın Kısa Sürede Uygulanması Bekleniyor!

İnternet haberciliği konusunda ciddi adımlar atılırken önemli kararlar alındı. Bu kararların ilk sırasında adres bildirme zorunluluğu geliyor. Web sitelerinde ya da sosyal medya platformlarında adres belirtmek şart değil. Adres belirtilmeyen ve binlerce insanın takip ettiği çok sayıda site bulunuyor. Bunun önüne geçilmesi ve yalan haber yapan adreslerin ulaşılabilir hale gelmesi için kararın önemi son derece yüksek.

Sitelerin künyesinde alınan fonların yer alması gerekecek ve siteler basın kanununa tabi olmaya başlayacak. Gelecek olan internet düzenlemesi ile birlikte yalan habere para cezasının verilmesi düşünülüyor. Bu konuda mevcut cezaların olduğu söylense de cezaların doğru bir şekilde uygulanmadığı oldukça açık. Sitelerdeki yalan haberlere yeni cezalar gelebilir ya da mevcut cezalar ağırlaştırılabilir.

Son olarak tüm sosyal medya yetkililerinin Türkiye’de ofis açması isteniyor. Platformlara iletişimin çok kolay bir şekilde yapılması açılacak olan ofisler ile mümkün. Aksi halde ulaşmak ve sorunların üzerine düşmek çok mümkün olmayacaktır.

Yorumlar