Sosyal Medya Vergisi Mecliste

sosyal medya vergisi

Sosyal medya kullanıcılarının kazandıkları ücretler her zaman tartışılmaya devam ediyor. Video ya da fotoğraf paylaşımları ile milyonlarca insanın takip etmeye başladığı kişilerin reklamlar ve platformun iç özellikleri sayesinde yüksek ücretler kazanması hem insanların hem de devletin takibinde. Sosyal medya kullanıcılarının elde ettikleri kazançlar üzerinden bir vergi vermiyor olması da son dönemin en popüler tartışmaları arasında yer alıyor.

Sürekli olarak tartışılan vergi konusu yeni bir haftaya başlayan TBMM’nin gündemine gelmiş durumda. Hafta içerisinde Vergi Usul Kanunu üzerinde bazı düzenlemelerin meclise sunulması bekleniyor. Bir süredir Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Artık sosyal medya vergisi olarak belirli bir vergi alınacak ve sosyal medya platformları üzerinden kazanç elde eden kişiler vergi vermek zorunda olacaklar.

Vergi Oranı %15 Olacak!

Sosyal medyada içerik üreticisi olan kişiler artık elde ettikleri kazançlar üzerinden sosyal medya vergisi ödemek zorunda olacak. Yapılan açıklamaya göre uygulanacak olan verginin oranı %15 olarak belirlenmiş durumda.

sosyal medya vergisi

Verginin tahsisi aşamasında önemli kıstasların da geleceği belirtildi. Verginin belirli bir kesimi kapsayacağı ve tüm içerik üreticilerinin vergi vermek zorunda olmayacağı konuşuluyor. Yapılan açıklamalara göre kazancı 650 bin TL seviyesinin altında olan içerik üreticileri için %15’lik vergi ödemesi söz konusu olacak. Bu seviyenin üzerindeki kişiler için sosyal medya vergisinin alınmayacağı açıklanacak. Ancak bu kişiler de farklı bir vergi dilimine dahil ediliyor.

Tüm Platformları Etkileyecek

Devlet tarafından uygulanacak olan %15 sosyal medya vergisi tüm platformları kapsayacak şekilde düzenlenmiş durumda. Sosyal medya profilleri sayesinde gelir elde eden kişiler bunu resmiyete dökmek zorunda olacak. Özellikle Youtube ve Instagram kullanıcılarının bundan ciddi biçimde etkilenmesi bekleniyor.

Sosyal medya üzerinden kazanç elde etmek isteyen kişilerin ilk adresi genellikle Youtube ya da Instagram olmakta. Twitch, TikTok ya da Twitter üzerinden de gelir edilmesi mümkün. Gelecek olan vergi değişikliğinin tüm sosyal medya organlarını kapsayacağı belirtildi. Kısa süre içerisinde onaya sunulacak olan vergi değişikliğinin onaylanması ve düzenlemenin hemen hayata geçirilmesi bekleniyor.

Yorumlar