TikTok Veri Hırsızlığı İddialarını Reddetti

TikTok Veri Hırsızlığı

TikTok veri hırsızlığı konusunda önemli bir açıklamaya değindi. Yaptığı açıklamayla dikkatleri üzerine çeken firma, ABD’ye yanıt vermiş oldu.

Dünyanın en popüler Çinli uygulamalarından birisi olan TikTok, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili bir sorun ile karşılaşmıştı. Meydana gelen bu sorunun ardından TikTok, ABD’ye yanıt vererek bu konuya eleştiri bıraktı. Yaşanan bu olayların detayı haber içeriğimizin devamında yer alıyor.

TikTok Veri Hırsızlığı ile İlgili İddiaları Yanıtladı

Amerika Birleşik Devletleri ile TikTok arasındaki sorun aslında çok yeni sayılmaz. Trump dönemine dayanan sorunlar, ilk olarak Trump’ın güvenlik endişesi sebebiyle TikTok’u yasaklaması fikri ile başladı. Böyle bir adım atılmadı ve Biden döneminde TikTok için böyle bir karar alınmayacağı duyuruldu. Yaşanan bu olayların ardından son günlerde TikTok ile ABD arasında ipler yeniden gerildi.

TikTok Veri Hırsızlığı

ABD’den gelen açıklamaya göre TikTok veri hırsızlığı yapıyordu. ABD, kendi vatandaşlarının verilerinin Çin’de depolanmasını istemiyor. Yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına ait olan verilerin Çin’de bulunduğuna dair bir belge ile karşılaşıldı. Bu da ABD ile TikTok arasındaki ilişkiyi etkiledi. Bu karar ile birlikte ABD’li bir yetkili, TikTok’un Google ve Apple’ın kendi mağazasından kaldırılması için bir çağrı gönderdi. Bunun için bir süre de tanındı.

TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen bu olay için bir açıklamaya değindi. TikTok yetkilisi tarafından yapılan açıklamada bu iddiaların yanlış olduğu bilgisi paylaşıldı. Buna göre veriler Amerika Birleşik Devleti merkezli Oracle veri merkezinde tutuluyor. Buna ek olarak veriler, ABD merkezli güvenlik ekibi tarafından denetleniyor. Bu bilgiye ek olarak TikTok CEO’su Shou Zi Chew, TikTok platformunun sıklıkla güvenlik denetimleriyle karşı karşıya kaldığını ifade ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ile TikTok uygulaması arasında yaşanan bu gerginlik ile beraber gelecekte nasıl bir adım atılacağı konusunda bir bilgi yer almıyor. TikTok, mağazalardan kaldırılacak mı yoksa yayın hayatını sürdürecek mi? ABD’de TikTok kullanan pek çok internet kullanıcısı mevcut. Alınacak olan karar bu kullanıcıları etkileyebilir.

Yorumlar