ABD TikTok Konusunda Sert Bir Tavır Gösterdi

ABD TikTok

ABD TikTok ile ilgili attığı yeni adımda gündeme düştü. TikTok ile ilgili yaşanan olay Google ve Apple hizmetlerini kullananları etkileyebilir.

TikTok, günümüzün sıklıkla tercih edilen kısa video uygulamalarından birisi. Bu uygulama ile birlikte kullanıcılar, kısa video paylaşımları yaparak kendi içeriklerini üretebiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde eski Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump ile sorunlar yaşayan TikTok ekibi, bazı olaylarla gündeme düşmüştü. Bunlardan birisi TikTok’un yasaklanması ile ilgiliydi fakat böyle bir karar alınmadı. Şimdi de TikTok ile ilgili ilginç bir karar dikkat çekiyor.

ABD TikTok ile İlgili Yeni Adım Attı

Bildiğiniz üzere ABD ile TikTok arasında daha öncesinde de bazı sorunlar ile karşılaşılmıştı. Trump döneminden sonra TikTok ile hükümet arasında olan ilişki normale dönmeye başlasa da son zamanlarda ikili arasında yeni bir gerilim tırmanmaya başladı. Son alınan haberlere göre ABD Federal İletişim Komisyonu, Google ve Apple’a önemli bir çağrı gönderdi. Buna göre Google Play Store ve App Store’da bulunan TikTok’un kaldırılması talebinde bulunuldu. Bununla beraber uygulamanın 8 Temmuz’a kadar kaldırılması için de bir süre tanınmış oldu. FCC’nin süre dolduktan sonra ne yapacağı hakkında bir bilgi mevcut değil.

ABD TikTok

Bilindiği üzere güncel olarak şu anda TikTok uygulaması hem Google Play Store hem de App Store üzerinde yer alıyor. Bu bağlamda kullanıcılar, istediği zaman TikTok uygulamasını bu şekilde kurabiliyor. FCC, yaptığı bir diğer açıklamada mobil uygulama TikTok’un neden kaldırılması gerektiğinden de bahsetti. Buna göre TikTok, aslında Çin’in bir gözetleme uygulaması. Kurum, bu durumdan ötürü uygulamanın ulusal güvenlik riski oluşturduğunu savunuyor. Bu iddiaların yakın zamanda çıkan ses kayıtlarına göre söylendiğini de ifade edelim.

Olayın perde arkasını incelediğimizde aslında ABD TikTok ile ilgili bir adım atmaya çalışmıştı. Gerilimin son bulması için ABD’li kullanıcıların verilerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kalması istenmişti. Yakın zamanda ortaya çıkan bir ses kaydında verilerin Çin’e gönderildiği ortaya çıktı. Bu doğrultuda mağazaların gerekli aksiyonu alması isteniyor.

Yorumlar