FBI Uyardı, Tiktok Kapatılıyor mu?

FBI Uyardı, Tiktok Kapatılıyor mu?

Yıllardır tartışılan konuların başında gelen Tiktok kapatılıyor mu sorusu bu sefer ciddi bir konu olmaya başladı. Birçok ülke Tiktok uygulamasına yönelik sık sık açıklamalarda bulunuyor. Ulusal güvenliğe tehdit olarak görülen Tiktok, bu seferde FBI radarına girdi. FBI direktörü yaptığı açıklamada Tiktok’u “Ulusal bir güvenlik sorunu” olarak nitelendirdi.

Çin merkezli faaliyet gösteren Tiktok, en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Hatta Tiktok o kadar çok yaygınlaştı ki Instagram, Facebook ve Twitter’ın dahi değerini kaybetmesini sağlar. Avrupa’da da yaygınlaşan Tiktok için bazı ülkeler önlem alınacağını da duyurdu. Peki işin aslı ne? Tiktok gerçekten ulusal güvenlik sorunu mu? Yoksa uygulamanın Çin merkezli olması mı dünyayı rahatsız ediyor? Bu soruların cevapları henüz bilinmezken Tiktok hakkındaki soru işaretleri ise kafaları kurcalamaya devam ediyor.

FBI Direktörü: “Endişeliyiz”

FBI Direktörü Christopher Wray yaptığı açıklamada, Tiktok’un hem ABD’nin hem de Avrupa’nın ulusal güvenliğini tehlikeye attığını ifade etti. Ayrıca Tiktok ile ilgili ulusal güvenlik endişelerinin olduğunu da ayrıca belirtti.