Tiktok Kapatılabilir!

Tiktok veri gizliliği politikasının değiştirilmesi uzun bir süredir konuşuluyordu. Yapılan açıklamada ise veri gizliliğinin artık değiştirileceği ifade edildi. Bu değişiklikle birlikte Avrupa ülkeleri dışında çalışanlar artık Avrupalı üyelerinde verilerine erişebilecek.

Alınan bu kararla birlikte Çin, İsrail, Filipinler, Malezya ve ABD gibi ülkelerde çalışanlar artık Avrupa ülkelerindeki verilere de erişim sağlayabilecek. Bu karar adeta Avrupalı ülkeleri çileden çıkarttı. Kulislerden elde edilen bilgilere göre birçok Avrupa ülkesinin Tiktok’u kapatmaya yönelik işlemlere başlaması gerektiği ifade edildi. Bundan sonraki adımda hangi ülkelerin Tiktok’u kapatacağını hep birlikte göreceğiz.

Büyük Tartışma Yaratacak

Tiktok’un Avrupa Gizlilik Başkanı Elaine Fox yaptığı açıklamada, yapılacak olan bu değişikliklerin Avrupa ülkeleri ile İngiltere ve İsviçre’yi kapsayacağını belirtti. Ülkemizdeki veri gizliliğine yönelik herhangi bir adım atılıp atılmayacağı ise merak konusu.

Fox yaptığı açıklamada, tüm veri toplama ve işleme adımlarının büyük bir şeffaflıkla yapıldığının altını çizdi. Topluluğun güvenini sarsmamak ve tam olarak kazanmak için teknolojiye yönelik yapacakları yatırımları da arttırma kararı aldıklarını da dile getirdi.

Yorumlar