Elon Musk Twitter Olayının Perde Arkası

Elon Musk Twitter Olayının Perde Arkası

Elon Musk Twitter konusunda neden bu kadar ısrar etti ve Twitter’ı satın aldı? Aslında olayın arka planında neler yaşandı? Cevabı bu yazımızda.

Twitter, gün geçtikçe büyüyen bir platform haline gelse de genel itibariyle çok büyük bir sosyal medya mecrası değil. Her ne kadar pek çok kişi Twitter uygulamasından yararlanıyor olsa da aslına bakarsak bu platform, en popülerler olarak listenin başında bile yer almıyor. Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ı satın alarak bazı paylaşımlar yapmıştı. Birçok kişi Elon Musk’ın neden Twitter’ı almak istediğini düşünüyor.

Twitter’ın Başarısı

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması olayından söz etmeden önce Twitter’ın kendi başarısını konuşalım. 2006 yılında kurulan Twitter, bir sosyal medya uygulaması. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayın hayatına başlayan firma, dünya çapında hizmet veriyor. 2021 yılı verilerine göre Twitter’ın geliri 5 milyar dolar iken net gelir 272 milyon dolar olarak açıklandı. Firmanın mal varlığı 14 milyar dolar olurken değeri 7 milyar dolar olarak ifade edildi.

Elon Musk Twitter

Twitter, Facebook veya Instagram kadar popüler olmasa da kendine has bir kitleye sahip. Özellikle gündemi takip edenler Twitter’dan yararlanıyor. En popüler şirketleri incelediğimizde Facebook 3 milyara yakın kullanıcı sayısı ile listenin başında yer alırken YouTube, 2.2 milyar kullanıcı ile listenin 2. sırasında bulunuyor. Listenin devamında WhatsApp, Messenger ve Instagram uygulamaları bulunurken WeChat, Telegram, QQ ve Weibo gibi çok bilinmeyen uygulamalar da yer alıyor. Peki ya Twitter kaçıncı sırada dersiniz? Tabii ki 17. sırada bulunuyor. Aylık aktif kullanıcı sayısı ise 199 milyon olarak açıklandı.

Elon Musk Twitter Konusunda Neden Israrcı?

Elon Musk Twitter konusunda aslına bakarsak önceki yıllarda da hareketlilik sergiliyordu. Bu konuda çeşitli paylaşımlar yapan Musk, geçtiğimiz günlerde resmî olarak 46.5 milyar dolarlık bir anlaşma ile Twitter’ı satın alma girişiminde bulundu. Elon Musk, Twitter’ı alma amacının bu platformun bir cevher olduğunu ve büyüme potansiyelinin yer aldığını açıklayarak belirtiyor. Yani Elon Musk’a göre platform daha üst sıralarda yer alabilir. Tesla ve SpaceX’in sahibinin hedefi bu.