Twitter Alışveriş Özelliğini Aktif Etmeye Hazırlanıyor

Özellikle son dönem itibari ile başlayan sosyal medya platformlarından da alışveriş yapılabilme özelliği kullanıcılarını oldukça memnun etmekte. Sosyal medya platformları sayesinde satıcı ve müşteri arasında kolayca bağ kuruluyor, müşteriler istedikleri ürünlere daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

İlk olarak bu özellik ile Facebook sayesinde tanışmıştık. Ardından da İnstagram mağaza özelliğini aktif etmişti. E-ticareti özendirmeyi amaçlayan bu proje başarılı olmuş, insanlar internet üzerinden özellikle de sosyal medya platformları aracılığıyla alışveriş yapabileceğini öğrenmişti. Nitekim bir başka popüler sosyal medya platformundan birisi olan Twitter’da market özelliğini aktif etmeye hazırlanıyor.

Twitter yönetim ekibinde yer alan Bruce Falck, yeni market özelliği için çalışmalar yaptıklarını belirtmişti. Ticareti geliştirmek adına bu özelliği yakın zamanda aktif edeceklerini açıklayan Bruce, küçük işletmeler için büyük bir avantaj olduğundan da bahsetti. Büyük bir kullanıcı yelpazesine sahip olan Twitter üzerinde daha kolay bir şekilde müşteri bulunabileceği, satışlarının artabileceğini söyledi. Nitekim diğer sosyal medya platformlarından gördüğümüz üzere, market özelliği sayesinde küçük işletmeler kar oranını uzun vadede arttırabilmişti. Twitter’ın da bu özelliği açması ile işletmeler daha fazla satış yapabilme imkanı bulundurabilecek. Özellikle de pandemi nedeni ile daha da gelişen e-ticaret anlayışı sayesinde müşterilerin artık alışverişlerini sosyal medya platformlarından gerçekleştirmeye başlamaları da satış imkanını arttıran bir başka önemli etkenlerden birisi olacak.

Twitter market platformundan yapılacak alışverişleri Twitter alışveriş kartı ile yapılmasını planlamakta. Satıcıların bir ürün hakkında 280 karakterlik açıklama mesajını içeren satış alanlarından Twitter alışveriş kartı ile ödemeler yapılabilir hale gelecek. Bu kartın sanal mı yoksa fiziksel olarak dağıtımının yapılacağı hala büyük bir merak konusu. Nitekim iki durumda da hem Twitter hem de satıcı – müşteri için Twitter market önemli bir platform olacak.

Ancak şöyle bir durum var, bu özellikten tüm kullanıcıların değil sadece Twitter Premium ödemesi yapan kullanıcıların faydalanabileceği konuşulmakta. Büyük bir haber ajansı olan Reuters’da yer alan açıklamalar ayrıcalıklı üyelerin kullanabileceği yönünde. Ancak bu konuda Twitter hala kesin bir açıklamada bulunmadı.

Yorumlar