Twitter Alternatif Metin Konusunda Uyarı Gösterecek

Twitter Alternatif Metin

Twitter alternatif metin ile ilgili yeni bir güncelleme yapıyor. Bu güncelleme ile birlikte kullanıcıların bu konuda duyarlı olması istenecek.

Twitter, kurulduğu dönemden bu yana yaptığı pek çok çalışma ile insanların ilgisini çekmeyi başaran bir platform oldu. Bu zamana kadar çeşitli imkanlarla insanların ilgisini çeken yeniliklerle bizlerin karşısına gelen Twitter, alternatif metin özelliği ile de önemli bir işleve sahipti. Alternatif metin, görseli tanımlayan yani görselin ne olduğunu açıklayan bir sistem sunuyor. Bu sistem sayesinde görselin ne olduğunu anlayamayan veya göremeyen insanlar bu görselin tam olarak ne içerdiğini anlamış oluyor. Twitter, bu konu ile ilgili önemli bir yeniliğe değindi.

Twitter Alternatif Metin Eklenmesini İstiyor

Bildiğiniz üzere web sayfalarında yer alan her bir görselin ALT etiketi bulunuyor. Bu etiketin amacı görselin açıklamasının yapılmasını sağlamak. Bu etikette yapılan açıklamalar, görselin tam olarak ne işe yaradığından söz ediyor. Örneğin Facebook’ta buna benzer bir sistem yer alıyor. Bu sistem ile birlikte paylaşılan görsellerin bir açıklaması oluyor. Hatta şunu ifade edelim ki Facebook’taki görsellerde açıklamalar otomatik bir şekilde yapay zeka desteğiyle yapılıyor. Yani görsellerin içeriği yapay zeka desteğiyle açıklanıyor.

Twitter Alternatif Metin

Twitter’da da bu sistemin yer aldığını ifade edelim. Twitter’da görseller paylaşılırken kullanıcılar açıklama ekleyerek görselde nelerin olduğunu ifade edebiliyor. Bu şekilde görseli anlamakta zorluk çeken insanlar veya göremeyen insanlar, görselin açıklamasını dinleyerek görsel hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyor. Bu durum, her kullanıcının en iyi deneyimi alması adına önemli bir şey.

Twitter alternatif metin konusunda yeni bir adım atıyor ve artık kullanıcıların görsel paylaştığında alternatif metin ekleme konusunda uyarı almasını sağlıyor. Bu uyarı ile birlikte kullanıcı, görsele açıklama ekleyerek daha fazla insana yardım eli uzatabilir yani daha çok insanın bu görseli anlamasına yardımcı olabilir. Bununla beraber isteğe bağlı olarak Twitter üyesinin bu uyarıyı bir daha görmemesi için bir buton daha eklenmiş durumda.

Yorumlar