Twitter Hashflag Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Twitter Hashflag Nedir ? Nasıl Kullanılır?

İlk başlarda Twitter ile hayatımıza giren zamanla diğer sosyal medya platformlarında da gördüğümüz hashtag kavramı en basit tabiriyle başlık etiketi anlamına gelmektedir.

Belirli bir konuda paylaşım yaptığınızda başka kullanıcılarında bu konu hakkındaki fikirlerinize daha hızlı erişim sağlamasına olanak tanır. “#” sembolü yanına boşluksuz olarak etiketinizi yapar ve paylaşımınızı yaparsınız.(Örn:#tbt #sosyalmedya)

Artık hayatımıza giren bu kavram Twitter tarafında değişik şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Mesela belirli hashtaglar ile paylaşım yaptığınızda o hashtag’in yanında bir simge görmeye başladık.

Mesela üstteki görselde ki gibi #NewWeekNewMovie hashtag’i ile bir paylaşım yapıldığında Netflix simgesinin gelmesi gibi.

Bu görsellerin olduğu hashtaglara artık yeni bir isim ile anılır oldu Bu isim HashFlag.

Bu simgelerin özel bir güne özel bir olaya göre Twitter tarafından sağlanıyor. Ya da markaların anlaşmasına bağlı olarak markanın belirlediği hastaglara uygulanıyor.

Üstte görülen hashtagde Netflix bir kampanya anlaşması yapmış ve atılan tweetlere simgesi eklenmiş. Anlaşma süresince bu simge ile paylaşımlar yapılabilecektir.

http://hashfla.gs/ adresinden aktif ve aktif olmayan tüm hashflag etiketlerini görebilirsiniz.

Twitter son yıllarda sponsorlu anlaşmalarla birde bu hashflaglere özel fav animasyonları da çıkarmaya başladı.

Mesela Apple etkinliği için ürettikleri #AppleEvent hashflag’i gibi.

Bu animasyonlarla beraber daha çok kullanıcı bu özelliği denemek için tweetler attı ve Hashtag twitterda TT(Trend Topic) olarak o gün en çok konuşulan gündem olmuştu.

Bu tarz animasyonlu hashflagleri https://hashflags.io/ adresinden görebilirsiniz.

Bu tarz animasyonlu kampanyalara şu an twitter reklam sayfasından erişemiyoruz. Özel anlaşmalarla yapılmakta ve büyük ücretler karşılığında yapıldığı ortada.

Ama Twitter bu durumu geliştirip yakında diğer reklam verenlerin de ulaşabileceği bir şekilde kullanıma açacaktır.