Twitter, Spaces Maksimum İçerik Üretimi ve Paylaşımı için Klip Alma Özelliğinin Testlerine Başladı

Twitter, Spaces Maksimum İçerik Üretimi ve Paylaşımı için Klip Alma Özelliğinin Testlerine Başladı

Twitter, uygulama içi sesli sohbetlerde Spaces içerikleri için yeni bir özellik olan 30 saniyelik ses klipleri oluşturmayı test etmeye başladı.

Örnek ekran görüntülerinde görüleceği gibi, yeni özellik oluşturulmuş bir Space üzerinden klip oluşturma özelliğini temsil etmekte. Oluşturulan bu klipler bir tweet üzerinden tam kayda ulaştıran bir link uzantısı ile paylaşılabilecek.

Bu özellik Spaces içeriklerinizi zenginleştirmeye ve yayınlarınıza olan ilgiyi artırmaya yardımcı olacak. Twitter, Ekim 2021 de bu özelliği tanıtan Clubhouse ‘ın gerisinde kalsada bu özellik ile uygulama içi etkileşimin artacağı düşünülmekte.

Genel olarak baktığımızda çok büyük bir gelişme gibi görünmesede, Twitter’ın genişlemesi ve büyümesi için bu gibi ses araçları önem taşımakta.

Bu özelliğin yaratıcısı konumunda olan Clubhouse bir kopyası gibi görünsede, bir çok kişininde Twitter kullandığını göz önüne alırsak; ilerleyen dönemlerde ya kabul görecek ya da bir kopya olarak red edilecek.

Yine ilk başlarda Clubhouse ın tetiklediği orjinal ses klipleri trendi COVID karantinasında taze bir sosyal etkileşim oluşturmuştu. İlk başlarda uygulama sadece davet üzerine gerçekleşiyordu ve zamanla yayınlar artmaya başladı. Artan bu yayınlarla birlikte uygulamanın gerçek işlevinden uzaklaşan ve gerekli gereksiz açılan yayınlar ile akalasız sonuçlar oluşturdu.

Spaces’lerde bu aynı durumdan nasibini aldı. Twitter’daki Space sekmesine geçiş yaptığınızda bir çok space odası ile karşılacaksınız. Ve bu space odaları da ya kripto ile ilgili ya da başka saçma sapan gelişi güzel açılmış spacelerle dolu. Eğer bu ve benzerleri, ilginizin olduğu alanlarda olan spaceler ise sizin için sevindirici bir haber bu; ama değilseniz bu özelliklerden iyi bir deneyim elde etme olasılığınız oldukça azalıyor.

Twitter, bu konuda daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor. Kullanıcının ilgisinin olduğu konulara sahip Space’leri gerçek zamanlı sunarak ön plana çıkartacak ve kullanıcının elde edeceği deneyimi artırmayı hedefleyecek. Bu özellik ile Clubhouse’a karşı bir avantajı olsa da henüz iyi eşleşmeleri görebilmek için erken bir aşamada ve zamanla daha iyi algoritmalarla daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Space klip özelliği şu an bazı IOS Space Hostlarında kullanılabilir; ancak Android ve web için yakında kullanıma sunulacağı belirtildi.