Twitter’da Nefret Söylemi %260 Arttı

twitter'da nefret söylemi

Twitter’ı satın aldığı günden itibaren adı sıkça anılan Elon Musk, Twitter’ın kötü gidişatın tek sorumlusu olarak gösteriliyor. Her ne kadar kullanıcı sayısı artsa da elde edilen gelirlerde çok ciddi düşüşler yaşanıyor. Özellikle reklam verenlerin büyük bir kısmının reklam vermeyi bırakması Twitter’ı çok zor durumda bıraktı. Öte yandan Twitter’da nefret söylemi konusunda yapılan araştırmalarda %260 oranında arttığı öğrenildi.

Her ne kadar Elon Musk nefret söyleminin azaldığını söylese de istatistikler bunun tam tersini söylüyor. Twitter’ın daha fazla özgürleşmesi gerektiğini ve insanların düşüncelerini daha rahat paylaşması gerektiğini her fırsatta dile getiren Musk, bazı suçlara ise önlem almıyor.

Dijital Mücadele Merkezi İstatistikleri Yayınladı

Dijital Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada pek çok suça ilişkin istatistikleri yayınladı. 18 ile 24 Kasım tarihleri arası yayınlanan istatistiklerde ise durumun iç açıcı olmadığı görüldü. Eşcinsellere yönelik hakaretlerde %91 oranında artış yaşandı. Ayrıca Latin kökenli insanlara yönelik yapılan hakaretlerde ise yüzde 64 oranında artış yaşandı. Twitter’da nefret söylemi her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor.

Yorumlar