Twitter’dan Bir Özellik Daha Geldi! ‘Topluluklar’

Twitter, son dönemlerde teknolojik yatırımlarına çok fazla önem veriyordu ancak bu son özelliği ile Twitter kullanıcılarını tamamen farklı gruplara ayıracak. Geçtiğimiz dönemlerde duyurduğu özelliği ile insanların Feed yani ana sayfasında ilgi alanlarına göre içerikler göstermeye başlamış olan Twitter, bu kez sadece paylaşım yapılan ilgi alanı ile ilgilenen insanların ilgili paylaşımı görebilmelerini sağlayacak. Örneğin, siyaset ile ilgili paylaşım yapılıyor ise o tweeti sadece siyaset ilgi alanı ile ilgilenen insanlar görebilecek. Bu da Twitter gündemi için pek normal bir durum aslında, insanlar genel ilgi alanlarına göre paylaşımlar görüyordu ancak bunu bir algoritma ile duyurmamıştı.

Twitter Topluluklar Nedir?

Twitter topluluklar, adından da anlaşılacağı üzere sadece belirli bir kitleye özgü paylaşımlar yapılabilmesini sağlayan yeni bir özelliktir. Örneğin işletmeniz ya da Twitter sayfanızın alanı 18-30 yaş arası kadınları ilgilendiriyorsa sadece o kategoriye giren kişilerin sayfanız ile etkileşime girmesi sağlanacak. Gönderilerinizin tamamı ya da sadece bir tanesini ilgili kategorideki kişilere göstermiş olacaksınız. Bu sayede dar bir kitleye daha fazla gösterim yaparak marka bilinirliği ve tanınırlık oluşturulmuş olacak. Twitter, bu konuda ilk resmi açıklamayı Twitter Topluluklar adındaki bir sayfa ile duyurdu. https://twitter.com/hiCommunities profildeki paylaşımda “Herkesin sizi anladığı alternatif bir zaman çizelgesi hayal edin” sloganı bulunuyor.

Kullanıcılar Artık Daha Özgür

Twitter’ın “Her tweet her kullanıcı için değildir” mottosu için yeni bir soluk bulunmuş oldu. Artık tweetlerimizi sadece görmesini istediğimiz kişilerin ve grupların görmesine olanak sağlayabilecek, farklı dünyalardan insanların paylaşımlarımıza müdahil olmasını engelleyebileceğiz. Bu da Twitter’da daha fazla özgür bir ortam sunmuş olacak.

Twitter Topluluklar Nasıl Kullanılacak?

Twitter Topluluklar özelliği şu an için sadece Web ve IOS cihazlarda kullanılabiliyor. Çok yakın bir zamanda Android cihazlar için de aynı özelliğin kullanılabilmesi sağlanacak. Bu özellik sayesinde çok daha fazla insan çok daha dar bir kitle ile etkileşimini sağlayabilecek. Bu sayede Twitter içerisinde huzur ve güven ortamı tahsis edilmiş olacak.

Yorumlar