Bak İşine TikTok! YouTube, Shorts Üreticileri için Gelir Programını Başlattı

Youtube, TikTok’a karşı ağır hamlelerine devam ediyor. Duyurulan bu program ile birlikte Youtube, shorts üreticilerine gelir elde edebilecekleri bir imkân sağlamakta.

Peki nedir bu gelir programı? Youtube’un dediğine göre:


“2023 başlarında başlayacak olan bu program, 90 günde 1000 aboneye ulaşan ve shortsları 1o milyondan fazla izlenen Shorts içerik üreticilerine Youtube Partner Program’ına katılabilme hakkı verecek. Programa katılan yeni partnerler bu programın imkanlarından olan, bağış sistemi (Fun Funding), uzun formlardaki reklam gelirleri gibi birçok imkanlardan yararlanabilecekler.”


Sistemim nasıl işlediğini incelediğimizde ise, Reklamlar, Shots Feed dediğimiz bölümde videoların arasında gösterilecek. Böylece, her ay ede edilen toplam gelir bir noktada toplanarak, Shorts üreticilerini ödüllendirmek ve müzik lisanslama maliyetlerini karşılamak için kullanılacak. Gelirler üreticilerin değerlerine göre paylaştırılacak ve müzik kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksınız paylaştırılan gelirlerinin %45lerine sahip olacaklar, kalan %55 gelir ise Youtube’un olacak.

Genele baktığımızda aslında doğrudan bir gelir elde etme mekanizması bulunmuyor; daha karmaşık bir gelir elde etme ve paylaştırma mekanizması bulunmakta. Normal YouTube videolarında bildiğiniz üzere içerik üreticileri daha fazla almakta.


Normal bir Youtube içeriğine göre Shortslar oldukça kısa içerikler olduğundan her bir shortsa reklam yerleştirmek oldukça sıkıcı ve akıcılığı etkileyen bir durum oluşturacak. Shots Feed (Shots Akış Bölmü) içerisine ara ara yerleşimler yaparak belli aralıklarla göstermek elbette daha mantıklı. Dolayısıyla aslında normal içeriklere göre gelir dağılımında böyle bir yol üzerinden gerçekleştirilmesi mantıklı bir yaklaşım olabilir.

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? Yorumlarda buluşalım.

Yorumlar