Youtube Shorts İle Yepyeni Bir Düzen Geliyor

Youtube Shorts

Bildiğiniz gibi Youtube dünya üzerinde en önemli video izleme platformu olarak gösteriliyor. Her gün milyonlarca kişinin giriş yaptığı bu platform yeni döneme yenilikler ile girmeye hazırlanıyor. Hali hazırda kullanıcılarına önemli bir gelir kapısı olan Youtube son dönemde kısa videoların yayınlandığı Snapchat ve TikTok uygulamalarından ilham alarak yeni bir yapılanmaya gittiğini açıkladı.

TikTok kısa süreli videolar ile dünya üzerinde milyarlarca insana ulaşmaya başladı ve Youtube’da yer alan uzun videolar bir anda eski popülerliğinden uzaklaştı. Buna el atmak isteyen Youtube kısa videoların yayına sokulduğu yeni platformunu duyurdu. Youtube Shorts adı verilen bu platform üzerinden artık kısa süreli videolar paylaşılıp izlenebilecek.

Youtube Para Ödemeye Hazır

Kısa videolar konusunda Tiktok dünya üzerinde bir hâkimiyete sahip. Kendi fenomenlerini yaratmayı başaran bu platform kısa video dendiğinde ilk adres konumunda. Youtube ise yıllardır hegemonyasını devam ettirdiği video izleme sektöründe TikTok tarafından elde edilen başarıya rakip olmayı hedefliyor. Youtube kısa video konusunda da gözünü zirveye dikmiş durumda.

İçerik üreticilerini kendisine çekmeyi amaçlayan Youtube gerçekleşecek olan paylaşımlar için para ödemeye hazır olduğunu belirtti. Yapılacak olan paylaşımların sahip olmaları gereken bazı özellikler bulunuyor. Eğer videolar bu özelliklerin tamamını sağlıyorsa videolara izlenme ve beğeni oranlarına göre çeşitli ödemeler gerçekleşecek.

Para Ödülü Son Derece Yüksek

Youtube tarafından yapılan açıklamada kriterlere uygun video içerik üreticilerine 10 bin dolara kadar büyüyen ödüllerin dağıtılacağı açıklandı. Kısa video üreterek gelir elde eden kullanıcıların bir anda dikkatini çeken uygulamanın kısa sürede çok sayıda kullanıcıyı kendisine çekmesi bekleniyor. Ancak Youtube tarafından sunulan para kazanma imkanı her ülkede geçerli değil.

Youtube Shorts yönetimi tarafından yapılan açıklamada sistemin Hindistan, Brezilya, Meksika, Japonya, Amerika, Güney Afrika, Rusya ve İngiltere’de geçerli olacağını açıkladı. Ülkemizde platforma giriş yaptıktan sonra başarılı içerikler üreten kişilere herhangi bir ödül verilmeyecek. Ancak yakın dönemde Youtube ödül dağıtım ağını genişletmeye karar verirse ülkemizdeki içerik üreticileri de çok ciddi ödüller kazanmaya başlayabilirler.

Yorumlar