YouTube Ürün Etiketleme Üzerinde Çalışıyor

YouTube Ürün Etiketleme

YouTube ürün etiketleme konusunda yeni bir geliştirme üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile beraber içerik üreticileri, daha kolay para kazanabilecek.

YouTube, son zamanlarda gösterdiği performans ile beraber etkili bir şekilde pazarda rol almaya başladı. Yıllık milyarlarca dolar gelir elde eden bu platform, Alphabet şirketinin en büyük gelir kaynaklarından birisi olarak yer alıyor. Yakın zamanda YouTube’un Shopify entegrasyonundan söz etmiştik. Şimdi de YouTube, ürün etiketleme konusunda bir adım atıyor. Bu konuda bazı geliştirmelerin yapılacağı da duyuruldu.

YouTube Ürün Etiketleme Mümkün Hale Geliyor

Ürün etiketleme olayı, aslına bakarsak sosyal medya kullanıcıları için pek de yabancı bir kavram değil. Bunun sebebi bu olayın daha önce Instagram’da da yapılmasıydı. Instagram’da mağaza sekmesinde veya ürünlerin bulunduğu gönderilerde dolaştıysanız ürün etiketi ve ürün fiyatı ile karşılaşmış olmalısınız. Bu sistem ürün katalogu ile beraber gerçekleştiriliyor. Yani firma, kendi ürünlerini katalogla ekleyerek gönderide katalog üzerinden ürünü seçip etiketleme yapıyor. Bu şekilde ürün etiketlenerek daha fazla kullanıcıya ulaşabiliyor.

YouTube Ürün Etiketleme

YouTube da buna benzer bir sistem üzerinde çalışıyor. Buna göre içerik üreticileri, kendi ürünlerini video üzerinde etiketleyerek o ürünün satılabilmesini sağlayabiliyor olacak. Bunun için üçüncü taraf uygulamalar kullanılabileceği de vurgulanan bilgiler arasında bizlerin karşısına çıkıyor. Örneğin Shopify, bu sistemde kendine yer bulabilir. Özetle YouTube, video üzerinde önerilen ürünü etiketleme ile birlikte para kazanmanın kapısını aralıyor. Kısacası içerik oluşturucuları, bu sistem ile beraber video üzerindeki ürünleri etiketleyebiliyor olacak.

Bu özellik ile birlikte YouTube içerik üreticisi, yalnızca kendi ürününü değil aynı zamanda sponsor ürünlerin de satışını gerçekleştirerek bu alanda da gelir sağlayabilecek. YouTube ürün etiketleme konusunda sponsorların da burada önemli bir katkısı bulunabilir. Çünkü sponsorlar, ürünlerini satmak için YouTuberlar ile anlaşma sağlıyor. Geliştirilen ürün etiketleme özelliği sayesinde artık sponsor ile içerik oluşturucusu arasındaki anlaşmalarda daha iyi adımlar atılabiliyor olacak. Bu da her iki taraf için hayırlı bir iş sunacak.

Yorumlar