Youtube’dan Para Kazandıran Yeni Özellik: Youtube Shorts

Günümüzün popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Youtube, her güncelleme ile gelen yenilikler ile bizleri şaşırtmakta. Nitekim yakın zamanda kullanıma sunulan Youtube Shorts, yeni güncelleme ile artık kanal sahiplerinin para kazanabileceği bir alan olacak.

Youtube’un Tiktok’tan esinlenerek ortaya çıkardığı bu yeni platform, içerik üreticilerinin kısa videolarını yayınlamasına olanak sağlamakta. Ayrıca Türk halkı tarafından da benimsenmiş olan kısa video kategorisinde geniş kitlelere kolay bir şekilde hitap edilebilecek. Özellikle de Youtube, Shorts kategorisinde hizmet verecek olan içerik üreticilerine sunduğu şartlardan birisi olan özgünlük ilkesi ile de hiç görmediğimiz yeni akımları görmüş de olacağız. Bu açıdan kısa video sektöründe yeni bir çağ açan Youtube, içerik üreticilerine ayda 10 bin dolara kadar ödeme de yapacağını açıkladı. Ayrıca Youtube yönetim ekibinden gelen bir diğer açıklamaya göre 2021 yılı boyunca totalde 100 milyon dolar gibi bir meblanın içerik üreticilerine aktarılması planlanmaktadır.

Resim

Belirttiğimiz gibi büyük bir bütçe ile oluşturulmuş proje olarak nitelendiren Youtube Shorts, içerik üreticilerine yeni bir kazanç kapısı olabilecek. Ayrıca özgün içeriklerin yüklenmesi gibi bir şartın bulunması sayesinde içerikleriniz çalınmayacak, indir yükle gibi zahmetsiz kazanç peşinde koşanların önü kesilmiş olacak. Hem de özgünlük ilkesi sayesinde içerik üreticilerinin video hazırlama sürecinde daha üretken olması sağlamış olacak.

Peki Youtube Shorts’a nasıl kısa video kaydedebilirim, ondan da bahsedelim. Youtube Shorts alanına videonuzu eklemek için video oluştur kısmına tıklamanız gerekmektedir. Nitekim orada beta sürümünde olduğu belirtilen kısa video oluştur seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan alanda kısa videonuzun kaç saniye süreceğinden, hızının ve zamanlayıcısının ayarlarını içeren seçenekleri görebilirsiniz. Burada yapacağınız ayarlamalar sonucunda kayıt düğmesine basarak kısa video çekmeye başlayabilirsiniz. Özgün olarak hazırladığınız videonun kayıt işlemi bittiğinde iptal etmek için geri tuşuna, devam etmek için de ileri tuşuna basabilirsiniz. İleri tuşuna bastığınız taktirde video önizleme alanı karşınıza çıkmaktadır. Ayrıntı kısmını da doldurduğunuzda tüm işlemlerimiz bitmiş olup videoyu yükle butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Oldukça basit işlemler ile Youtube Shorts’a videonuzu yükleyebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Google Shorts bilgi ve kurallarını içeren Youtube Yardım alanından ulaşabilirsiniz

Yorumlar